کلانشهرهای ایران زیر دود و ناسالم برای تمام مردم؛ تهران قرمز و مشهد آلوده‌ترین شهر کشور شد

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۰/۲۷

به گفته مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران، آلودگی هوای شهرهای صنعتی تا روز پنج‌شنبه ۲۹ دی ادامه دارد. هم‌زمان، رسانه‌های ایران از قرار گرفتن تهران در شرایط قرمز خبر دادند و گفتند بر اساس شاخص‌ها، هم‌اکنون مشهد آلوده‌ترین شهر کشور است.

صادق ضیاییان، رییس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران در حالی روز سه‌شنبه ۲۷ دی از «تداوم آلودگی هوا در شهرهای صنعتی و پرجمعیت» تا پایان هفته خبر داد که پیش از این اعلام شده بود شش کلانشهر ایران در وضعیت «آلوده» به سر می‌برند.

مشهد به عنوان آلوده‌ترین کلانشهر با آلاینده شاخص ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون و رسیدن به عدد ۱۵۴ در وضعیت ناسالم برای «همه» قرار گرفت و پس از آن، هوای اصفهان با آلاینده شاخص ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون و رسیدن به عدد ۱۵۳ برای «همه» آلوده اعلام شد.

پس از این دو نیز تهران، کرج، اهواز و تبریز در صدر کلانشهرهایی هستند که آلودگی هوا را تجربه می‌کنند.

امروز اما تهران دوباره در شرایط قرمز قرار گرفت و شاخص ۱۶۶، شرایط ناسالمی را برای همه گروه‌ها رقم زد.

همچنین بر اساس مصوبه کمیته اضطرار آلودگی هوای تهران، امروز مدارس همه شهرهای استان غیرحضوری است.

تداوم هفته‌ها آلودگی هوا در شهرهای مختلف در شرایطی است که ۲۹ دی ماه در تقویم رسمی کشور به عنوان روز هوای پاک نامگذاری شده است.

مناسبتی که حتی مهدی چمران، رییس شورای شهر تهران هم با توجه به آلودگی هوایی که گریبان شهرها به‌خصوص پایتخت را گرفته، تدارک برنامه برای آن را «بی‌مفهوم» دانست.

آلودگی هوای کلانشهرها به اندازه‌ای ادامه داشته که به گفته مجید درگی، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز، «کرج از ابتدای سال جاری تاکنون فقط یک روز سالم را تجربه کرده است».

در مورد تهران هم پیش از این و در اواسط دی‌ ماه اعلام شده بود پایتخت‌نشینان از ابتدای سال تاکنون ۱۴۸ روز هوای قابل قبول، ۱۱۴ روز هوای ناسالم برای گروه‌های حساس، ۲۱ روز هوای ناسالم برای همه افراد جامعه، دو روز هوای بسیار ناسالم، دو روز هوای خطرناک و تنها دو روز هوای پاک را تجربه کردند.

نهادهای حکومتی در ایران در شرایطی از زیر بار مسوولیت آلودگی شدید هوا شانه خالی می‌کنند که هوای ناپاک هر روز سلامت تعداد بیشتری از شهروندان را به مخاطره می‌اندازد و به گفته وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، روزانه ۱۰ هزار نفر را به دلیل بیماری تنفسی راهی مراکز درمانی می‌کند.

بسیاری از کارشناسان و حتی مقامات حکومتی، مازوت‌سوزی نیروگاه‌ها را دلیل اصلی آلودگی هوای کلانشهرها می‌دانند اما هوای ناپاک و ناکارآمدی دولت و نهادهای عمومی در کنترل آلودگی همچنان ادامه دارد.

خبرها
خبرها
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید