اردوغان در گفت‌وگو با پوتین بار دیگر پیشنهاد میانجی‌گری ترکیه را در جنگ اوکراین مطرح کرد

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۰/۲۷

رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهوری ترکیه، بار دیگر با ولادیمیر پوتین، همتای روس خود گفت‌وگو و پیشنهاد میانجی‌گری را برای برقراری صلح پایدار میان روسیه و اوکراین مطرح کرد.

اردوغان در یک سال گذشته چندین بار پیشنهاد ایفای نقش میانجی‌گری ترکیه و ایجاد پایگاهی برای کریدور بشردوستانه بین روسیه و اوکراین را مطرح کرده است.

او سیزدهم دی ماه هم با همتای روس خود درباره مسایل منطقه‌ای از جمله جنگ روسیه و اوکراین گفت‌وگو و تصریح کرد تلاش‌ها در زمینه برقراری صلح و مذاکره بین این دو کشور باید با «آتش‌بس یک‌جانبه» و «چشم‌انداز راه‌حلی عادلانه» پشتیبانی شود.

رییس‌جمهوری ترکیه همچنین از نتایج مثبت میانجی‌گری سال گذشته کشورش بین روسیه و اوکراین به منظور ایجاد کریدور صادرات غلات، تبادل اسیران جنگی و منطقه امن اطراف نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا یاد کرده بود.

در گفت‌وگوی تلفنی روز ۲۶ دی ماه نیز این دو رییس‌جمهوری علاوه بر بحران اوکراین، درباره کریدور غلات، صادرات آمونیاک و اقدامات ملموس در پروژه تبدیل غلات روسیه به آرد در ترکیه و ارسال آن به کشورهای نیازمند آفریقایی، بحث و تبادل نظر شد.

با گذشت ۱۱ماه از حمله روسیه به خاک اوکراین، پیشنهادهای متعددی برای آتش‌بس و مذاکره صلح به پوتین شده است.

علاوه بر روسای جمهوری ترکیه و فرانسه، پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان هم پیش از این خواستار میانجی‌گری برای برقراری صلح میان روسیه و اوکراین شده بود اما تاکنون هیچ یک از این پیشنهادها به نتیجه نرسیده‌اند.

خبر ورزشی
خبرها
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید