رییس پارلمان اروپا در تجمع تاریخی ایرانیان در استراسبورگ: شما سمت درست تاریخ ایستادید

دوشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۲۶

تجمع بزرگ و تاریخی ایرانیان مقابل پارلمان اروپا در استراسبورگ با هدف تروریستی اعلام شدن سپاه پاسداران از سوی اتحادیه اروپا برگزار شد و روبرتا متسولا رییس این پارلمان در این تجمع خطاب به ایرانیان گفت:«شما سمت درست تاریخ ایستادید و تاریخ‌ساز خواهید شد و ما شما را تنها نمی‌گذاریم».

بر اساس گزارش‌ها و تصاویر رسیده به ایران اینترنشنال، تظاهرات ایرانی‌ها برای تجمع مقابل پارلمان اروپا در استراسبورگ فرانسه روز دوشنبه با خواست تروریستی شناختن سپاه پاسداران برگزار شد و اکنون تظاهرکنندگان در تجمع مقابل پارلمان اروپا حضور دارند.

در این تجمع ترانه «برای...» بار دیگر اجرا شد.

همچنین چند چهره سیاسی و نمایندگان پارلمان اروپا و پارلمان کشورهای اروپایی سخنرانی کردند.

روبرتا متسولا، رییس پارلمان اروپا در تجمع ایرانیان در استراسبورگ گفت: «مسئولان سرکوب و اعدام‌ها در ایران باید پاسخگو باشند.» او افزود: «مقام‌های ایران موفق نخواهند شد مردم را تا ابد در زنجیر نگه دارند و باید پاسخگو باشند. شما سمت درست تاریخ ایستادید و تاریخ‌ساز خواهید شد و ما شما را تنها نمی‌گذاریم».

دریا صفایی، نماینده پارلمان بلژیک گفت: «کاری می‌کنیم که سپاه پاسداران به عنوان مادر تروریسم جهانی شناخته بشود.»

سیامک آقابابایی، معاون اول شهردار استراسبورگ در این تجمع گفت: «شهر استراسبورگ و همه اعضای شورای شهر استراسبورگ پایبند نبرد برای آزادی مردم ایران هستند.».

عبیر السهلانی، نماینده پارلمان سوئد گفت: «مردم ایران شایسته حقوق بنیادین بشر، آزادی و دموکراسی هستند.»

تجمع‌کنندگان شعارهایی چون «بسیجی سپاهی، داعش ما شمایی» سر دادند.

همچنین ایرانیان در این تظاهرات خواستار بسته شدن سفارت‌خانه‌های جمهوری اسلامی شدند.

همزمان ایرانیان سیدنی در حمایت از تظاهرات ایرانیان در استراسبورگ با درخواست قرار گرفتن سپاه پاسداران در فهرست تروریستی اتحادیه اروپا، در مقابل پارلمان ایالتی تجمع کردند و شعار دادند که «سپاه تروریست است».

پیشتر شاهزاده رضا پهلوی، علی کریمی، مسیح علی‌نژاد، گلشیفته فراهانی و نازنین بنیادی شامگاه یکشنبه با انتشار توییتی مشترک از جامعه جهانی خواستند که سپاه پاسداران را در فهرست تروریستی قرار دهند.

در این توییت مشترک آمده است: «بیش از چهار دهه است که سپاه پاسداران در داخل و خارج از ایران، ترور و سرکوب و کشتار می‌کند. آغوش ملت برای آنها که جنایتی نکرده‌اند باز است؛ اگر به مردم بپیوندند.»

قرار است تجمع یکروزه ایرانیان مقابل پارلمان اروپا به منظور درخواست از اتحادیه برای قرار دادن سپاه در لیست گروه‌های تروریستی، از ظهر روز دوشنبه برگزار شود.

ویدیو‌های ارسال‌شده به ایران اینترنشنال و نیز پخش‌شده در شبکه‌‌های اجتماعی نشان می‌داد ایرانیان مخالف جمهوری اسلامی ساکن شهرهای مختلف اروپا به سمت استراسبورگ فرانسه، مقر پارلمان اروپا در حال حرکت بودند.

همچنین انجمن خانواده‌های جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی در بیانیه‌‌ای از تظاهرات ایرانیان در استراسبورگ با درخواست معرفی سپاه پاسداران به عنوان سازمان تروریستی از سوی اتحادیه اروپا حمایت و اعلام کرد که این نهاد «سازمانی تروریستی است و باید به همین عنوان در مجامع بین‌المللی شناخته شود».

این انجمن تاکید کرد که در سه سال گذشته، «مرتبا خواستار قرار گرفتن تمامیت سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی بوده است.»

انجمن خانواده‌های جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی اضافه کرد که اقدامات تروریستی سپاه پاسداران بی‌شمارند و خانواده‌هایی که عزیزان‌شان را در این هواپیما از دست داده‌اند قربانی یکی از فجیع‌ترینِ این جنایت‌ها بوده‌اند.

در هشتم ژانویه‌ ۲۰۲۰، سپاه‌ پاسداران، دو موشک به سوی هواپیمای اوکراینی شلیک کرد و همه سرنشینان آن را کشت.

یانیک ژادو، نماینده فرانسه در پارلمان اروپا، نیز با انتشار تصاویری از تجمع ایرانیان در توییتر خواستار افزایش فشارها بر حکومت جمهوری اسلامی و قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست گروهای تروریستی شد.

همچنین چارلی وایمرز، نماینده سوئد در پارلمان اروپا، در توییتی خبر داد که سخنرانی او در تجمع ایرانیان در استراسبورگ فرانسه در روز دوشنبه، با درخواست قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست تروریستی اتحادیه اروپا، به «دلایل امنیتی» لغو شده و این موضوع را «ناامیدکننده» خواند.

با این حال، درخواست برای قرار گرفتن سپاه پاسداران در فهرست تروریسم از مدت‌ها پیش در پارلمان‌های کشورهای اروپایی مطرح شده است.

دیوید جونز، نماینده پارلمان بریتانیا با اشاره به اعدام علیرضا اکبری، خواستار تروریستی شناختن سپاه پاسداران و قطع روابط دیپلماتیک بریتانیا با ایران شد و افزود: «انتظار تغییر از یک دولت سرکش بیهوده است.»

پربیننده‌ترین‌ها

چشم‌انداز با سیما ثابت
خبرها
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید