استوری اشکان خطیبی از معترضانی که حکومت نابینایشان کرد؛ «چند قاب از رافت اسلامی با ساچمه»

شنبه ۱۴۰۱/۱۰/۲۴

اشکان خطیبی، بازیگر، تصاویر جوانانی را در اینستاگرام خود منتشر کرد که چشمانشان در خیزش انقلابی مورد اصابت گلوله ساچمه‌ای قرار گرفته است. او با کنایه به ادعاهای جمهوری اسلامی مبنی بر برخورد نکردن با معترضان در خیابان‌ها نوشت: «چند قاب از رافت اسلامی با ساچمه.»

خطیبی روز شنبه ۲۴ دی در استوری‌های اینستاگرامش تصاویری از غزل رنجکش، کیمیا زند، الهه توکلیان، نیلوفر آقایی، راحله امیری، کوثر افتخاری و تعدادی دیگر از معترضان با عنوان «زیباترین‌ها، شجاع‌ترین‌ها» منتشر کرد.

از آغاز خیزش انقلابی مردم در ایران، صدها معترض به دلیل اصابت ساچمه‌های فلزی و پلاستیکی به چشم‌هایشان، بینایی یک یا هر دو چشم خود را از دست داده‌اند.

در طول چهار ماه اخیر، بر اساس روایت شاهدان عینی و ده‌ها مدرک پزشکی از بیمارستان‌های متعدد و کلینیک‌‌های چشم‌پزشکی، آسیب‌های وارده به چشمان معترضان شامل پارگی شبکیه، صدمه شدید اعصاب چشم و عنبیه سوراخ‌ شده است.

هر چند آمار دقیقی از تعداد معترضانی که بینایی یک یا دو چشم خود را از دست داده یا دچار صدمه شدید در چشم خود شده‌اند منتشر نشده است اما گزارش‌های شهروندی حاکی از آن است که در جریان اعتراضات سراسر ایران، صدها شهروند معترض با جراحات چشم به مراکز درمانی مراجعه کرده‌اند.

آذر ماه امسال نیز روزنامه گاردین گزارشی از گفت‌وگو با چندین عضو کادر درمان در سراسر ایران منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای سرکوب جمهوری اسلامی با تفنگ ساچمه‌ای به صورت، پستان و اندام جنسی معترضان زن شلیک می‌کنند.

برخی پزشکان و پرستاران که از ترس بازداشت، معترضان را پنهانی مداوا می‌کنند، به گاردین گفتند اولین بار زمانی متوجه این قضیه شدند که دیدند زنانی که برای درمان مراجعه می‌کنند، جراحاتی متفاوت از مردان دارند.

این مورد یکی از صدها گزارش درباره معترضانی است که بینایی‌شان را پس از شلیک شدن به چشم از فاصله نزدیک، از دست داده‌اند.

گاردین همچنین از دریافت ده‌ها عکس خبر داد که در آن ساچمه به تخم چشم افراد اصابت کرده است.

در ماه‌های گذشته همچنین بیش از ۴۰۰ چشم‌پزشک در ایران با امضای نامه‌ای مشترک به محمود جباروند، رییس انجمن چشم‌پزشکی، درباره نابینا کردن عمدی معترضان هشدار داده‌ بودند.

غزل رنجکش یکی از صدها شهروندی است که در جریان اعتراضات با شلیک گلوله‌های ساچمه‌ای بینایی یک چشم خود را از دست داده است.

او که در اثر شلیک ماموران حکومت در بندرعباس بینایی چشم راستش را از دست داده، به تازگی تصویری از خود در اینستاگرام منتشر کرد و گفت قرار است چشم مصنوعی داشته باشد.

اشکان خطیبی اما علاوه بر غزل رنجکش، تصاویری از چند معترض دیگر نیز در استوری‌های اینستاگرامی خود منتشر کرده و از نابینایی یک چشم آنان با «رأفت اسلامی» مدنظر جمهوری اسلامی گفته است.

خطیبی اوایل دی ماه نیز با انتشار یک پست اینستاگرامی از ۹۰ روز زندگی «در خوف و خفا» و تهدیدهای حکومت به دلیل مطالبی خبر داده بود که در حمایت از خیزش انقلابی ایرانیان در شبکه‌های اجتماعی خود منتشر کرده است.

این بازیگر تئاتر و سینما گفته بود روز اول مهر ماه بازجویان با «خشونت رفتاری و گفتاری» اتهاماتش را به او تفهیم کرده و پرونده‌اش را به قاضی ارجاع دادند و پس از آن نیز از سوی «دیگرانی»، چندین ساعت «بازجویی و تفتیش عقیده» شده است.

خطیبی همراه با این متن، تصاویر استوری‌های خود را از ۲۵ تا ۳۱ شهریور که منجر به اتهامات وارد آمده به او شده، برای «ثبت و بایگانی» دوباره منتشر کرده بود.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
۲۴ با فرداد فرحزاد
۲۴ با فرداد فرحزاد

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید