امیرعبداللهیان از لبنان به سوریه رفت: عربستان آماده بازگرداندن روابط به حالت طبیعی نیست

شنبه ۱۴۰۱/۱۰/۲۴

رسانه‌های اسرائیل سفر وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی به سوریه و لبنان را «بازدید صاحب‌خانه اصلی از خانه» توصیف کردند. هم‌زمان، حسین امیرعبداللهیان در پایان سفرش به بیروت در نشستی خبری مدعی شد عربستان سعودی «آمادگی لازم را برای بازگرداندن روابط دیپلماتیک به حالت طبیعی ندارد».

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی شامگاه جمعه در لبنان با اشاره به پنج دور مذاکرات با عربستان سعودی گفت که این کشور «از آمادگی لازم برای بازگشت روابط به حالت طبیعی برخوردار نیست اما ما نیت و جدیت لازم را برای عادی‌سازی روابط با عربستان داریم.»

امیرعبداللهیان در پاسخ به پرسشی در خصوص نقش عربستان در اعتراضات ایران گفت: «هم‌زمان با گفت‌وگوهای سیاسی، گفت‌وگوهای امنیتی هم با عربستان انجام داده‌ایم که موضوعات بین دو طرف بررسی می‌شود.»

او همچنین ابراز امیدواری کرد سرکنسولگری‌های دو کشور در شهرهای جده و مشهد بازگشایی شوند.

آسوشیتدپرس روز ۲۸ آذر به نقل از مقام‌های عراقی گفته بود مذاکرات دیپلماتیک میان جمهوری اسلامی و عربستان سعودی که با میانجی‌گری بغداد انجام شده، اکنون به دلیل ادعای تهران مبنی بر «تحریک اعتراضات ضدحکومتی ایرانیان از سوی ریاض» متوقف شده است.

چند مقام عراقی به این خبرگزاری اعلام کرده بودند به دلیل خودداری مقام‌های جمهوری اسلامی از دیدار با مقام‌های سعودی، هنوز دور جدیدی از این مذاکرات برنامه‌ریزی نشده است.

همچنین هیات نمایندگی جمهوری اسلامی در سازمان ملل متحد بدون ارائه توضیحی بیشتر، تایید کرد که مذاکرات میان تهران و ریاض متوقف شده است.

اسرائیل هیوم: صاحب‌خانه اصلی برای بازدید از خانه‌اش به سوریه می‌رود

امیرعبداللهیان پس از پایان سفر سه روزه از لبنان، روز شنبه ۲۴ دی به سوریه سفر و با بشار اسد دیدار کرد.

دو سفری که نشریه اسرائیل هیوم با اشاره به آن نوشت: «صاحب‌خانه اصلی برای بازدید از خانه‌اش به سوریه می‌رود.»

این پنجمین سفر امیرعبداللهیان به سوریه است و به نظر می‌رسد قرار است تا همان اهداف سیاسی حضور در لبنان از دیدار او با مقامات دو کشور را دنبال کند.

خالد ممتاز، تحلیل‌گر سیاسی لبنانی، در همین زمینه به ایران‌اینترنشنال گفت: «سفر وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی به بیروت در شرایطی است که محور مقاومت مورد تاکید جمهوری اسلامی، از لبنان تا ایران، عراق و سوریه با مشکلات فراوانی روبه‌روست.»

مشکلاتی که به گفته او، با تنش در مقابله با اسرائیل و تحریم‌های آمریکا علیه این محور رو به افزایش است.

از سوی دیگر حضور ناگهانی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در لبنان، در کانون توجه رسانه‌های این کشور قرار گرفت.

به‌رغم تاکید نصرالله بر عدم دخالت تهران در امور داخلی لبنان، این سفر همزمان با ادامه بحران انتخاب ریاست جمهوری در لبنان صورت گرفت.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
خبرها
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید