نیوزویک: اسرائیل بارها به پروژه جمهوری اسلامی برای ایجاد پدافند هوایی در سوریه حمله کرده

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۲۲

در حالی که نزاع بین اسرائیل و جمهوری اسلامی در سوریه چندین سال است ادامه دارد، وب‌سایت نشریه آمریکایی نیوزویک فاش کرد هدف حملات اخیر اسرائیل در سوریه، ضربه زدن به تلاش‌های جمهوری اسلامی برای ایجاد یک شبکه جامع پدافند هوایی در سوریه است.

نیوزویک گزارش داد اسرائیل بارها به پروژه جمهوری اسلامی برای ایجاد پدافند هوایی در سوریه حمله کرده است اما به‌ نوشته این نشریه، اسرائیل در ماه‌های اخیر مکررا به ساخت و ساز این پروژه حمله کرده و خسارات سنگین و تلفات جانی به آن وارد کرده است.

بر اساس این گزارش، در دو سال گذشته جمهوری اسلامی با همکاری ارتش سوریه ده‌ها میلیون دلار برای ارتقای سیستم راداری در سوریه سرمایه‌گذاری کرده است.

روز گذشته بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، در جریان بازدید از فرماندهی شمال این کشور گفت که «دشمن اصلی اسرائیل، رژیم تروریستی ایران و بازوهای تروریستی آن در سوریه و لبنان» است.

نتانیاهو خاطر‌نشان‌ کرد اسرائیل مصمم به مبارزه با تلاش‌های تهران برای توسعه زرادخانه هسته‌ای و همچنین استقرار نیروها و عوامل جمهوری اسلامی در مرزهای شمالی‌ این کشور است.

همزمان الی کوهن، وزیر امور خارجه اسرائیل با لرد طارق احمد، وزیر امور خاورمیانه بریتانیا که به اسرائیل سفر کرده، دیدار کرد.

وزیر امور خارجه اسرائیل در این دیدار با استقبال از تصمیم بریتانیا در مورد احتمال قرار دادن نام سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های تروریستی گفت: «این پیامی صریح به رژیم تروریستی ایران علیه فعالیت‌های تروریستی این رژیم در خاورمیانه و سراسر جهان است.»

در این دیدار، وزیران دو کشور روابط دوجانبه و نزدیک اسرائیل و بریتانیا و مسایل منطقه‌ای را نیز مورد بحث و بررسی قرار دادند.

کوهن از طارق احمد به دلیل دوستی و حمایت بریتانیا از اسرائیل و رای منفی بریتانیا در رای‌گیری در سازمان ‌ملل درباره قطعنامه پیشنهادی تشکیلات خودگردان برای درخواست نظر مشورتی از دیوان بین‌المللی دادگستری در لاهه تشکر کرد.

وزیر امور خارجه اسرائیل گفت: «اسرائیل انتظار دارد همکاری خود را با بریتانیا در همه زمینه‌ها به ویژه در جنبه‌های اقتصادی تعمیق بخشد و ما انتظار داریم به زودی توافق‌نامه تجارت آزاد بین کشورها را ارتقا دهیم.»

او تاکید کرد: «بریتانیا مهم‌ترین شریک تجاری اسرائیل در اروپا است و ما می‌خواهیم به یک توافق پیشرفته به نفع اقتصاد و سرمایه‌گذاری متقابل برسیم.»

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
خبرها
اقتصاد و بازار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید