تحلیل‌ها درباره برکناری فرمانده نیروهای روسیه در اوکراین؛ افزایش حملات و خونین‌تر شدن جنگ

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۲۲

در حالی که برخی تحلیل‌گران دلیل برکناری فرمانده ارشد روسیه در حمله به اوکراین را نشانه افزایش حملات و خونین‌تر شدن جنگ دانسته‌اند، برخی دلیل این تغییر را نگرانی ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه، از قدرتمندتر شدن سرگئی سورویکین ذکر کرده‌اند.

وزیر دفاع روسیه روز چهارشنبه ۲۱ دی ماه اعلام کرد ژنرال والری گراسیموف، رییس ستاد ارتش روسیه، جایگزین سرگئی سورویکین، فرمانده نیروهای روسیه در حمله به اوکراین می‌شود که ۱۶ مهر ماه به این سمت منصوب شده بود.

یکی از اقدامات دوره فرماندهی سرگئی سورویکین حمله به زیرساخت‌های انرژی اوکراین با استفاده از پهپادهای ایرانی بود.

عقب‌نشینی از خرسون نیز در دوره فرماندهی او رخ داد که «ضربه بزرگ» به کرملین خوانده شده است.

روسیه روز ۱۲ دی نیز تایید کرد در حمله اوکراین به یک مقر موقت نظامیان روس در شهر ماکیوکا در منطقه دونتسک در شرق اوکراین، دست‌کم ۶۳ نظامی روسیه کشته شدند. اوکراین اما از کشته شدن ۴۰۰ سرباز روسیه خبر داده بود.

در برخی تحلیل‌ها این اتفاقات از جمله دلایل برکناری فرمانده نیروهای نظامی روسیه در حمله به اوکراین ذکر شده اما برخی تحلیل‌گران دلیل این تغییر را نگرانی پوتین از قدرتمندتر شدن او می‌دانند.

به گزارش الجزیره، دیمیتری ترنین، تحلیل‌گر سیاسی در مسکو، درباره این تغییر گفته است که جنگ در اوکراین در حال «بزرگ‌تر شدن» و «خطرناک‌تر شدن» است.

او گفت که این موضوع بالاتر از سطح فرماندهی میدانی در اوکراین و در دست پوتین به عنوان فرمانده کل نیروهای مسلح روسیه است.

سرگئی سورویکین در سال ۲۰۱۷ میلادی لقب «قهرمان روسیه» را به دلیل نقشش در عملیات نظامی ویرانگر روسیه در سوریه گرفت.

دلیل شهرت او تاکتیک‌های جنگی غیرمتعارف و بی‌رحمی او در عملیات‌های نظامی است و به همین دلیل به «ژنرال آخرالزمان» شهرت یافته است.

سورویکین در اوایل دهه ۹۰ در جنگ دوم چچن نیز شرکت کرده بود که روسیه با بی‌رحمی، کشتار و ایجاد ویرانی وسیع، توانست جدایی‌طلبان چچنی را سرکوب کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خلاصه خبرها
هت‌تریک با مزدک میرزایی
خبر
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.