دادگاه تجدیدنظر حمید نوری در سوئد؛ پرونده متهم اعدام‌های تابستان ۶۷ ایران بازخوانی می‌شود

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۲۱

دادگاه تجدیدنظر حمید نوری، دادیار سابق زندان گوهردشت و متهم به مشارکت در اعدام زندانیان سیاسی در ایران در تابستان سال ۱۳۶۷، چهارشنبه ۲۱ دی در دادگاه استکهلم آغاز شد. دادستان‌های سوئدی و وکیلان نوری قرار است پرونده این مقام امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی را بازخوانی کنند.

حمید نوری بر اساس حکم دادگاه اولیه‌ که بیست و سوم تیر ماه امسال اعلام شد، حبس ابد گرفت که در سوئد برابر ۲۵ سال زندان است اما در پی اعتراضش به حکم دادگاه بدوی، دادگاه تجدیدنظر او امروز آغاز شد.

بر اساس گزارش خبرنگار ایران‌اینترنشنال از دادگاه تجدیدنظر نوری، او به دلیل بر هم زدن نظم جلسه دادگاه تجدیدنظر در دو نوبت اخراج و به اتاق مجاور دادگاه منتقل شد.

نوری در جلسه دادگاه به صورت مرتب درباره منتقل نشدن به بند عمومی و عدم معاینه چشم‌پزشکی انتقاد کرد.

قاضی اما اعلام کرد که این موضوع ربطی به دادگاه ندارد و باید به وسیله وکیلان نوری با مقام‌های زندان مطرح شود.

پیش از این هم سخنگوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی و هم پسر حمید نوری مدعی «اعمال انواع شکنجه‌ها و عدم برخورداری از حقوق‌ اولیه یک متهم» در مورد این مقام امنیتی و قضایی سابق شده بودند.

مجید نوری، مناسب نبودن عینک پدرش در زندان و قطع ارائه چای به او را از مصادیق شکنجه خوانده بود.

اما اتهاماتی که دادیار سابق زندان گوهردشت را در دادگاه بدوی با حکم سنگین حبس ابد مواجه کرد «جنایت جنگی» و «قتل عمد» بود.

او علاوه بر این حکم، به پرداخت غرامت به خانواده جان‌باختگان و زندانیان سیاسی سال ۶۷ محکوم شده است و بر اساس رای دادگاه، پس پایان دوران حبس از کشور سوئد اخراج می‌شود.

حمید نوری ۱۸ آبان ۹۸ به فرودگاه استکهلم رسید و بلافاصله دستگیر شد اما همه وقایع مربوط به اعدام‌های سال ۶۷ و همچنین اتهام‌ها علیه خود را «نمایشنامه» و «داستان سرتاسر خیالی، توهمی و پوشالی، جعلی و غیرمستند» خواند.

دادگاه حمید نوری اولین مورد از محاکمه یک فرد به اتهام دست داشتن در اعدام‌های دسته‌جمعی سال ۱۳۶۷ بود.

همچنین این اولین بار بود که یک کارگزار قوه قضاییه جمهوری اسلامی، به اتهام مشارکت در اعدام‌ها، در یک کشور خارجی محاکمه شد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
حرف آخر با پوریا زراعتی
جهان‌نما
خبرها

شنیداری

پادکست‌ها