انفجار انتحاری مقابل ورودی ساختمان وزارت امور خارجه طالبان در کابل

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۲۱

بر اساس گزارش منابع رسمی و شاهدان عینی، یک بمب‌گذار انتحاری بعدازظهر روز چهارشنبه ۲۱ دی ماه، خود را مقابل ساختمان وزارت امور خارجه طالبان در کابل منفجر کرد که منجر به کشته یا زخمی شدن دست‌کم ۲۰ نفر شد.

خبرگزاری فرانسه به نقل از جمشید کریمی، یک راننده که شاهد این انفجار بوده، نوشت: «من حدود ۲۰ تا ۲۵ قربانی دیدم. نمی‌دانم چند نفر از آنها کشته یا مجروح شده‌اند.»

این خبرگزاری اضافه کرد که این انفجار در حالی صورت گرفت که انتظار می‌رفت همزمان یک هیات چینی در طول روز در وزارت امور خارجه افغانستان حضور داشته باشد.

این شاهد عینی ادامه داد: «در ماشین منتظر بودم که مردی را دیدم که کلاشنیکف بر دوش داشت و کیف حمل می‌کرد. از کنار ماشین من رد شد و بعد از چند ثانیه صدای انفجار بلندی آمد. دیدم این مرد خودش را منفجر کرد.»

خبرگزاری فرانسه نوشت که شیشه عقب خودرویی که این راننده در آن بود بر اثر انفجار شکسته و همچنین شیشه‌های وزارت اطلاعات که دقیقا مقابل وزارت امور خارجه قرار دارد نیز شکسته شد.

خالد زدران، سخنگوی پلیس طالبان در کابل نیز این انفجار را تایید کرد و گفت این انفجار تلفاتی به همراه داشته است.

این حادثه ساعت چهار بعد‌از‌ظهر روز چهارشنبه به وقت محلی رخ داده است. این مقام طالبان در مورد نوع انفجار جزییاتی ارائه نکرده اما گفته است نیروهای امنیتی به محل حادثه رفته‌اند.

تصاویری که از این حادثه در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده، نشان می‌دهند شماری از افراد در خیابان روی زمین افتاده‌اند.

تاکنون هیچ گروهی مسوولیت این حمله انتحاری را بر عهده نگرفته است.

طالبان مدعی هستند از زمان بازگشت به قدرت در تابستان سال گذشته، امنیت را در کشورشان بهبود بخشیده‌اند اما حملات و انفجارهای متعددی در ماه‌های اخیر انجام شده که عموما شاخه محلی گروه دولت اسلامی (داعش) مسوولیت آن را بر عهده گرفته است.

در شهریور ماه، سخنگوی پلیس طالبان در کابل کشته و زخمی شدن پنج تن را بر اثر انفجار در منطقه خیرخانه این شهر تایید کرد.

برخی منابع تعداد تلفات را بیشتر دانسته و گفتند کاروان نیروهای طالبان هنگام بازگشت از رژه نظامیان در پایگاه بگرام هدف حمله قرار گرفته است.

بگرام در دو دهه اخیر و تا نهم شهریور سال گذشته، پایگاه نیروهای نظامی آمریکا در شمال کابل بود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما
خبرها

شنیداری

پادکست‌ها