آمریکا یک کشتی حامل اسلحه قاچاق را در دریای عمان در مسیر ایران به یمن رهگیری کرد

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۲۱

در حالی که نگرانی‌های بین‌المللی از اقدام‌های مخرب جمهوری اسلامی در نقاط مختلف جهان ادامه دارد، ناوگان پنجم نیروی دریایی ارتش آمریکا اعلام کرد روز جمعه یک کشتی را که حامل ۲۱۱۶قبضه اسلحه ای‌کی-۴۷ بوده، در دریای عمان در مسیر ایران به یمن رهگیری کرده است.

مایکل کوریلا، رییس ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا، سنتکام، «انتقال غیرقانونی» سلاح‌های ایران در آب‌های بین‌المللی را باعث بی‌ثبات شدن منطقه خواند.

کوریلا تاکید کرد سنتکام در کنار نیروهای کشورهای شریک آمریکا از انتقال اینگونه سلاح‌های مرگبار از راه‌های هوایی، زمینی و دریایی جلوگیری خواهد کرد.

در حالی که نگرانی‌های جهانی از ادامه فعالیت‌های مخرب جمهوری اسلامی در منطقه ادامه دارد، نیوزویک سه‌شنبه به نقل از یک منبع اطلاعاتی آگاه گزارش داد جمهوری اسلامی با ارسال تجهیزات و نیرو به سوریه در حال ایجاد یک شبکه پدافند هوایی فراگیر است، اما اسرائیل به طور مداوم این پروژه را هدف حمله قرار می‌دهد.

این گزارش افزود: «جمهوری اسلامی طی دو سال گذشته برای ایجاد پدافند هوایی جهت دفاع از حضور نظامی خود در سوریه در برابر حمله‌های اسرائیل، ده‌ها میلیون دلار خرج کرده است.»

بر اساس این گزارش، جمهوری اسلامی همچنین با هدف جلوگیری از حمله‌های اسرائیل، به سوریه کمک کرده سیستم راداری خود را تقویت کند.

به گفته این منبع اطلاعاتی آگاه، از جمله سلاح‌هایی که در سیستم پدافند ایران در سوریه استفاده می‌شود، موشک زمین به هوای صیاد با سوخت جامد، و سامانه موشکی باور-۳۷۳ است.

در همین حال، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، روز سه‌شنبه گفت: «دشمن اصلی که با آن روبرو هستیم رژیم تروریست ایران و ادامه آن در لبنان و سوریه است. آنها که باید خط قرمزهای ما را متوجه شوند، این پیام را خواهند گرفت.»

در همین حال، نگرانی‌های مقامات غربی نیز از اقدامات ایران در ارائه پهپاد به روسیه در میانه جنگ اوکراین ادامه دارد. اورزولا فن درلاین، رییس کمیسیون اروپا، گفت: «فشار بر کرملین را تا زمانی که لازم باشد با یک رژیم تحریم‌های شدید ادامه می‌دهیم و این تحریم‌ها را به کسانی که از جنگ روسیه حمایت نظامی می‌کنند مانند بلاروس یا ایران تعمیم می‌دهیم.»

پربیننده‌ترین‌ها

مستند کوتاه - روزنامه‌های مشروطه
خبرها
اقتصاد و بازار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید