حواشی «خلیج عربی» در عرب کاپ: عراق حاضر به عذرخواهی از ایران نشد

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۰/۲۰

با وجود اعتراضات برخی مقامات دولتی، حکومتی و ورزشی ایران به «عراق» و فیفا برای استفاده از واژه «خلیج عربی» بجای «خلیج فارس» در مسابقات عرب کاپ، اما عراقی‌ها حاضر به عذرخواهی بابت این جعل عنوان نشده است.

از افتتاحیه جام ملت‌های خلیج فارس که چند دهه است با حضور کشورهای عربی برگزار می‌شود، انتقادات فراوانی به حرکت عراق، مقتدی صدر، فیفا و اینفانتینو در استفاده از «خلیج عربی» شنیده شد. فدراسیون فوتبال گفته که به فیفا معترض شده است. از سوی دیگر سخنگوی وزارت امور خارجه هم مدعی شد مراتب اعتراض ایران به عراق اعلام شده است، اما المانیتور گزارش داده عراق حاضر به عذرخواهی نیست.

المانیتور نوشته: «پس از آن که چندین نماینده مجلس ایران از عراق به عنوان میزبان بیست و پنجمین دوره جام خلیج فارس در بصره به دلیل استفاده از واژه «خلیج عربی» انتقاد کردند و خواستار عذرخواهی شدند، عراق از ایران عذرخواهی نکرده است.»

به نوشته المانیتور، دولت عراق در مورد اعتراضات ایرانی‌ها اظهار نظری نکرده است: «همچنین کمپینی در رسانه های اجتماعی عراق در حال بازنشر نام «خلیج بصره» به استناد برخی مدارک تاریخی هستند. آنها با این توجیه از اصطلاح «خلیج عربی» حمایت می‌کنند.

عراق همچنین روز یکشنبه به مناسبت میزبانی بیست و پنجمین جام خلیج فارس تمبرهای پستی ویژه ای را با نام «خلیج عربی» منتشر کرد.

۸ کشور عراق، عربستان سعودی، عمان، یمن، بحرین، کویت، قطر و امارات در این تورنمنت حاضر هستند. فیفا نیز در صفحه رسمی خود از این نام جعلی استفاده کرده است!

عصام الاسدی از رهبران جنبش صدر گفته که «ایران در واقع از نزدیک شدن عراق به همسایگان عرب خود عصبانی است و می ترسد که به همکاری اقتصادی و سیاسی منجر شود و نفوذ ایران در عراق کم شود.

بصره در حال حاضر میزبان هزاران عرب از کشورهای حاشیه خلیج فارس برای شرکت در مسابقات است. مطبوعات عرب این رویداد را با شور و اشتیاق پوشش می دهند

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
چشم‌انداز با سیما ثابت
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید