تجمع شبانه در شهرهای مختلف ایران با شعار‌هایی چون «‌مرگ بر جمهوری اعدامی»

دوشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۱۹

مناطق مختلفی از تهران و دیگر از شهرها از جمله قزوین، اصفهان، مشهد، سنندج، بندرعباس، گوهردشت کرج و اراک شامگاه یکشنبه ۱۸ دی‌ماه شاهد تجمع‌های مردم در همراهی با فراخوان‌ها برای سومین سالگرد سرنگونی هواپیمای اوکراینی بود.

در تهران مردم در مناطقی از جمله هفت‌حوض، بلوار فردوس، خیابان انقلاب، صادقیه، ستارخان، شریعتی و چند ایستگاه مترو تجمع کردند و شعارهایی چون «امسال سال خونه، سید‌علی سرنگونه»، «مرگ بر دیکتاتور» و «ننگ ما ننگ، ما رهبر الدنگ» ما سر دادند.

دانشجویان دانشگاه شریف در تهران، برای قربانیان سرنگونی هواپیمای اوکراینی مراسم یادبود گرفتند. گروهی از شهروندان نیز در حرکتی اعتراضی و به یاد جان‌باختگان این پرواز، نماد انجمن خانواده‌های آنها را روی دیوار «مسجد مجتمع فرهنگی مذهبی ولیعصر» در تهران نورپردازی کردند.

معترضان در اراک نیز به خیابان آمده و در راهپیمایی سکوت خود به‌ نشانه اعتراض، پای بر زمین ‌کوبیدند.

شعارهای مردم در شهرهای دیگر هم طنین مشابهی داشت و معترضان در اصفهان با شعارهایی چون «‌مرگ بر خامنه‌ای»، در مشهد با «‌فقر فساد گرونی، می‌ریم تا سرنگونی» و در قزوین با شعار «‌مرگ بر دیکتاتور»، شعله‌های خیزش انقلابی را در چهارمین ماه از آغاز آن زنده نگه داشتند.

گزارش‌ها و ویدیو‌های رسیده از سنندج هم حاکی از تجمع مردم و روشن کردن آتش در شامگاه یکشنبه است.

مصادف شدن سالگرد سرنگونی هواپیمای اوکراینی با اعدام‌های تازه در ایران که جان دو معترض دیگر به نام محمد مهدی کرمی و محمد حسینی را گرفته، باعث شد مردم در تجمع‌های یکشنبه شب از جمله در تهران شعار «‌مرگ بر جمهوری اعدامی» نیز سردهند.

در دو روز گذشته، مردم معترض برای ابراز انزجار از اعدام‌ها، پارچه‌نوشته‌ها و دیوار‌نوشته‌های متعددی در معابر عمومی نصب کردند، با این پیام که حکومت نمی‌تواند با اعدام‌ها خیزش انقلابی مردم را سرکوب کند.

همبستگی ایرانیان سراسر جهان با ایرانیان داخل کشور

ایرانیان در ده‌ها شهر جهان هم در این روز با برگزاری تجمع‌های گسترده علاوه بر گرامیداشت یاد جان‌باختگان سرنگونی هواپیمای اوکراینی، حمایت خود از خیزش انقلابی در ایران را اعلام کردند.

تجمع‌های روز یکشنبه در کشورهای مختلفی از جمله در ترکیه، اسپانیا، آلمان، بریتانیا، جمهوری چک، فرانسه، کانادا، ایتالیا، اتریش، سوئد، قبرس، بلژیک، سوئیس، هلند، آمریکا، نیوزیلند و استرالیا برگزار شد.

این تجمع‌ها با فراخوان انجمن خانواده‌های جانباختگان هواپیمای اوکراینی، و سخنگوی آن، حامد اسماعیلیون، به هدف دادخواهی برای خانواده‌ها و همین‌طور کشته شدگان خیزش انقلابی مردم در پی قتل مهسا امینی برگزار شد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

۲۴
جهان‌نما
خبرها
تیتر اول

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.