پایان سیاست کووید صفر در چین؛ پکن قرنطینه اجباری برای مسافران ورودی به کشور را لغو کرد

یکشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۱۸

دولت پکن با پایان دادن به سیاست کووید صفر، به محدودیت‌های سه سال گذشته چین در زمینه شیوع کرونا پایان داد و قرنطینه اجباری را برای مسافران ورودی به این کشور لغو کرد.

خبرگزاری رویترز گزارش داد که با باز شدن مرزهایی که از زمان شیوع کرونا بسته شده بودند، مسافران روز یکشنبه از طریق مرزهای هوایی، زمینی و دریایی وارد چین شدند.

بر اساس این گزارش، چین در روز یکشنبه گذرگاه‌های دریایی و زمینی با هنگ‌کنگ را باز کرد و صف‌های طولانی در فرودگاه بین‌المللی هنگ‌کنگ برای پرواز به شهرهای سرزمین اصلی چین از جمله پکن تشکیل شد.

رسانه‌های هنگ‌کنگی تخمین زدند که هزاران نفر روز یکشنبه در حال سفر به چین بودند. خبرگزاری فرانسه نیز گزارش داد که بازگشایی مرز موجب شده که بیش از چهار صد هزار نفر قصد سفر به چین در هفته‌های آینده داشته باشند.

همچنین روز یکشنبه، در فرودگاه پکن، دیگر از موانعی که ورودی‌های بین‌المللی را از ورودی‌های داخلی جدا می‌کرد، خبری نبود و همچنین کارکنان با لباس‌های مخصوص که قوانین درباره مقابله با شیوع کرونا را اجرا می‌کردند دیگر حضور نداشتند.

پس از گذشت سه سال از اعمال سخت‌گیرانه‌ترین محدودیت‌های جهان در چین که اقتصاد این کشور را به شدت تحت تأثیر قرار داد و منجر به اعتراضات در سراسر کشور شد، ماه گذشته چین به طور ناگهانی بسیاری از اقدامات خود برای مبارزه با همه‌گیری کرونا را لغو کرد.

اعلام پایان قرنطینه در دسامبر باعث شد چینی‌ها برنامه‌های زیادی برای سفر به خارج از کشور داشته باشند و درخواست‌ها در سایت‌های رزرو هتل و بلیط‌های هواپیما افزایش یافت.

اما افزایش شیوع کرونا در چین در هفته‌های اخیر و چشم‌انداز هجوم گسترده گردشگران چینی به کشورهای دیگر، بیش از ده‌ها کشور را بر آن داشت که آزمایش‌های غربالگری را بر مسافران از مبدا چین اعمال کنند.

پکن محدودیت‌های سفر اعمال شده بر اتباع خود را «غیرقابل قبول» ارزیابی کرده، اگرچه خود از سه سال پیش محدودیت‌های زیادی برای گردشگران خارجی و دانشجویان بین‌المللی اعمال کرد.

انتظار می‌رود که شیوع کرونا در آستانه تعطیلات سال نوی چینی در اواخر ژانویه تشدید شود، زیرا انتظار می‌رود میلیون‌ها نفر از کلانشهرهای چین که شیوع کرونا در آنها گزارش شده، به حومه شهرها یا شهرهای کوچک بروند تا از اقوام اغلب مسن و آسیب‌پذیرتر از نظر جسمی دیدن کنند.

چین اقداماتی را برای سرکوب انتقادها از چگونگی خروج این کشور از سیاست «کووید صفر» انجام داده است. ویبو، که معادل توییتر در چین است، اخیرا صدها حساب کاربری را به دلیل «توهین به کارشناسان و دانشمندان» مسدود کرده است.

بر اساس ویدئویی که روز یکشنبه در رسانه‌های اجتماعی منتشر شد، در جنوب غربی کشور، کارگران در یک کارخانه کیت تست کووید با پلیس درگیر شدند. مردی که ویدیویی از این صحنه را منتشر کرد، گفت که بسیاری از کارگران دستمزد دریافت نکرده‌اند.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
چشم‌انداز با سیما ثابت
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید