ادامه محکومیت اعدام دو جوان معترض و تاکید بر اتحاد ملی برای سرنگونی جمهوری اسلامی

یکشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۱۸

شخصیت‌ها و تشکل‌های مختلف ایرانی در واکنش به اعدام محمدمهدی کرمی و محمد حسینی به صورت گسترده به ابراز خشم خود ادامه داده و این اعدام‌ها را نشان‌دهنده بی‌بازگشت بودن روند سرنگونی جمهوری اسلامی دانستند.

کانون فیلمسازان مستقل ایران در واکنش به اعدام دو جوان در بیانیه‌ای گفت: «این قتل‌ها بخشی از تاکتیک رژیم اسلامی برای هراس‌پراکنی و تداوم حیاتش است. دیگر نه راه بازگشتی برای این حکومت مانده و نه برای مردم؛ سقوط این قبیله آدم‌کش همراه با یک همبستگی جهانی حتمی است.»

این بیانیه خاطرنشان کرد: «حیات و هستی جمهوری اسلامی برپایه قتل و جنایت بنا شده وبرای تداوم حکومتش راهی جز چوبه های دار نمی‌شناسد. جنایت و نسل کشی او از همان دهه شصت آغاز شد و هر جا صدای اعتراضی آمد، چنان بر خود لرزید که بلافاصله برای بقا، بر طناب و گلوله چنگ آویخت.»

کانون فیلمسازان مستقل ایران از همه سینماگران و هنرمندان ایران و جهان خواست در مقابل «دیکتاتوری ظلم و جهل» سکوت نکنند و از کشورهای حامی دموکراسی خواست ضمن اخراج سفیران جمهوری اسلامی، سفیران خود را از ایران فرا بخوانند.

شاهزاده رضا پهلوی نیز در واکنش به اعدام محمد حسینی و محمدمهدی کرمی نوشت آن‌ها «اعدام نشدند، بلکه به دست رژیمی تروریستی به قتل رسیدند.»

او با تاکید به پیروزی انقلاب افزود: «با همت ملت بیدار و متحد ایران، این تروریست‌های ضدایرانی و رهبر جنایتکارشان به سزای اعمال خود خواهند رسید.»

مسیح علی‌نژاد با حمایت از فراخوان اعتراضات سراسری در ۱۸ دی‌ماه نوشت: «اکنون با اعدام دو هموطن بی‌گناه ما آتش خشم مردم برای اعتراض به حکومتی قاتل شعله‌ورتر شده است. دست‌های هم را محکم نگه می‌داریم، همدل می‌مانیم و با هم ۴۴ سال سیاهی و تباهی را در سرزمین‌مان پایان می‌دهیم.»

غزل رنجکش،‌ زن جوان معترضی که با گلوله ماموران امنیتی در بندرعباس یک چشمش نابینا شده، در توییتی در واکنش به اعدام محمدمهدی کرمی و محمد حسینی نوشت:‌ «جمله یه چشم اشک و یه چشم خون رو دارم زندگی می‌کنم.»

عاتکه رجبی، معلمی که به دلیل حمایت از دانش‌آموزان معترض و همراهی با خیزش انقلابی در مشهد از کار اخراج شده،‌ در یک پیام ویدیویی گفت: «دست‌های من خالی است، من در خیابان فقط برای آزادی شعار دادم، اعتراض کردم.»

فائزه عبدی‌پور،‌ فعال حقوق دراویش و زندانی اعتراضات که به تازگی آزاد شده، در پستی اینستاگرامی با اشاره به اعدام محمدمهدی کرمی و محمد حسینی نوشت: «جگرم آتش گرفت،‌ انگار روتین شده شنیدن این خبرها.»

او افزود: «ما هنوز هستیم و می‌مونیم.»

از سوی دیگر، «پرواز همای»، خواننده‌ای که در مراسم حکومتی برای قاسم سلیمانی یادبودی اجرا و سپس از آن دفاع کرده بود؛ پس از اعدام محمدمهدی کرمی و محمد حسینی در اینستاگرامش نوشت اجرای برنامه‌اش نتیجه فریب حکومت بوده و آن را مایه سرافکندگی دانست.

پرواز همای با ابراز پشیمانی درباره اجرای برنامه‌اش در مراسم حکومتی قاسم سلیمانی نوشت: «شما همه‌ مارا فریب دادید و با آبروی ما بازی کردید. شما ما را قربانی اهداف سیاسی خودتان کردید. خدا از شما نگذرد که موجب سرافکندگی ما شدید.»

پربیننده‌ترین‌ها

اقتصاد و بازار
خبرها
گفت‌وگوی ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید