تجمع اعتراضی ایرانیان خارج از کشور در واکنش به جنایت‌های جمهوری اسلامی در ۴۳ سال گذشته

یکشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۱۸

ایرانیان شهرهای مختلف جهان، روز شنبه و در آستانه سومین سالگرد شلیک موشک‌های سپاه پاسداران به هواپیمای اوکراینی و نیز در واکنش به جنایت‌های جمهوری اسلامی در ۴۳ سال گذشته، تجمع اعتراضی برگزار کردند.

شنبه، هفدهم دی‌ ماه، ایرانیان در شهرهای مختلف آمریکا، کانادا و اروپا تجمع کرده و یاد قربانیان جمهوری اسلامی همچون کشته‌شدگان پرواز اوکراینی و کشته‌شدگان خیزش انقلابی ۱۴۰۱ را گرامی داشتند.

آمریکا: واشینگتن دی‌سی، سان فرانسیسکو، سن‌ دیه‌گو

ایرانیان و کنشگران ساکن واشینگتن دی‌سی در اعتراض به اعدام دو جوان معترض در مقابل دفتر حافظ منافع ایران تجمع کرده و ضمن شعار علیه جمهوری اسلامی، خواستار حمایت جهانی برای حفاظت از جان معترضان در ایران شدند.

ایرانیان سان فرانسیسکو نیز با تجمع در کنار سنگ مزار نمادین فریدون فرخزاد، ضمن اعلام همبستگی با خیزش انقلابی مردم ایران، به احترام کشته‌شدگان اعتراضات ایران، قربانیان پرواز اوکراینی و ایرانیان کشته شده در تبعید، مراسم یادبود برگزار کردند.

در شهر سن دیه‌گو در ایالت کالیفرنیا نیز ایرانیان در تجمعی با نمایش ماکت هواپیمای سرنگون شده اوکراینی با موشک‌های سپاه، علیه جمهوری اسلامی شعار دادند و یاد کسانی را که در ۴۳ سال گذشته به دست رژیم ایران کشته شده‌اند، گرامی داشتند.

کانادا: تورنتو، اتاوا، مونترال، ونکوور، ترورو

ایرانیان و کنشگران کانادا در تورنتو با شرکت در تجمع خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراینی، مزار ساکنان این شهر را که به دست جمهوری اسلامی کشته‌ شده‌اند، گلباران کردند.

ایرانیان و کنشگران در شهر ونکوور کانادا در اعتراض به اعدام محمدمهدی کرمی و محمد حسینی و با هدف جلب حمایت جهانی برای حفاظت از جان معترضان در ایران، در مرکز این شهر تظاهرات و تجمع برگزار کردند.

ایرانیان ساکن اتاوا نیز در مقابل سینمای محل پخش فیلم مستند «۷۵۲یک عدد نیست» به یاد جانباختگان پرواز اوکراینی شمع روشن کردند.

همچنین، ایرانیان کانادا در شهر مونترال در همراهی با فراخوان حامد اسماعیلیون، با ساخت مزارهای نمادین برای کشته‌شدگان به دست جمهوری اسلامی، یاد همه کسانی را که در خیزش انقلابی مردم و در ۴۳ سال گذشته به دست جمهوری اسلامی کشته شده‌اند، با نثار گل گرامی داشتند.

ایرانیان کانادا در شهر ترورو در استان نوا اسکوشیا نیز نمایشگاهی خیابانی از عکس‌های کشته‌شدگان خیزش انقلابی و معترضان زندانی بر پا کردند. این نمایشگاه یک هفته دایر خواهد بود.

فرانسه؛ پاریس

گروه‌هایی از مردم معترض در شهر پاریس با پیوستن به فراخوان‌های تجمع در آستانه سومین سالگرد شلیک به هواپیمای اوکراینی، تجمع کردند.

شماری از معترضان ایرانی همچنین بر سر مزار شاپور بختیار در پاریس حاضر شدند.

آلمان؛ برلین، هامبورگ، فرانکفورت، بن و برمن

در شهر برلین، شمار زیادی از معترضان در حمایت از خیزش انقلابی ایرانیان تجمع کردند.

تجمع‌کنندگان در این شهر علیه جمهوری اسلامی شعار دادند و اعدام معترضان را به دست حکومت محکوم کردند.

پس از انتشار خبر اعدام محمد حسینی و محمدمهدی کرمی، دو تن از بازداشت‌شدگان خیزش انقلابی در بامداد شنبه، ایرانیان مقیم آلمان در اعتراض به اجرای این حکم مقابل ساختمان شهرداری شهر هامبورگ تجمع کردند.

در دیگر شهر آلمان یعنی برمن نیز شماری از ایرانیان در اعتراض به اجرای حکم اعدام این دو معترض، مقابل ساختمان پارلمان این شهر تجمع کردند.

در شهر بن هم شمار زیادی از معترضان در همراهی با کارزار دادخواهی تجمع و سپس تظاهرات کردند.

هم‌زمان، ایرانیان ساکن فرانکفورت مقابل مرکز اسلامی این شهر تجمع اعتراضی برگزار کردند.

این مرکز متعلق به جمهوری اسلامی است و تجمع‌کنندگان خواستار تعطیلی آن شدند.

انگلیس؛ لندن

ایرانیان مقیم لندن نیز بر مزار دو جان‌باخته هواپیمای اوکراینی به مناسبت سومین سالگرد سرنگونی این پرواز تجمع کردند.

معترضان در آرامستان چیزیک گرد هم آمدند و علاوه بر کشته‌شدگان این پرواز، یاد محمدمهدی کرمی و محمد حسینی را که صبح امروز اعدام شدند، گرامی داشتند.

نروژ؛ اسلو

در شهر اسلو نروژ نیز مراسم سومین سالگرد سرنگونی پرواز پی‌اس۷۵۲ برگزار شد.

در این گردهمایی که در سالن آمفی‌تئاتر دانشگاه برگزار شده بود، بیانیه انجمن خانواده جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی خوانده شد.

این بیانیه بر ارسال پرونده این پرواز به دیوان بین‌المللی لاهه پس از سه سال و آغاز روند رسیدگی جهانی به آن تاکید کرد.

اتریش؛ وین

شماری از ایرانیان مقیم اتریش که در سه ماه گذشته در وین تحصن کرده‌اند نیز با ادامه این تحصن ۱۰۴ روزه، صدور و اجرای حکم اعدام را برای معترضان در خیزش انقلابی علیه جمهوری اسلامی محکوم کردند.

حامد اسماعیلیون، دبیر و سخنگوی انجمن خانواده‌های کشته‌شدگان هواپیمای اوکراینی به تازگی اعلام کرده بود طبق نامه‌‌ای که وزیر امور خارجه‌ کانادا برای خانواده‌های جان‌باختگان فرستاده، روند قضایی ارجاع پرونده‌ سرنگونی هواپیمای اوکراینی به دیوان بین‌المللی دادگستری در لاهه آغاز شده است.

گروه بین‌المللی هماهنگی و واکنش برای قربانیان پرواز شماره ۷۵۲ اوکراین نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد: «اقدام ملموسی انجام داده‌ایم تا اطمینان حاصل کنیم تلاش‌هایمان برای پاسخ‌گو کردن ایران درباره ساقط کردن غیرقانونی پرواز پی‌اس۷۵۲ اوکراین می‌تواند به فاز حل و فصل اختلافات منجر شود.»

این گروه که متشکل از وزرای کشورهای کانادا، سوئد، اوکراین و بریتانیاست، اعلام کرد درخواست داده تا پرونده جمهوری اسلامی در مورد ساقط کردن عمدی و غیرقانونی پرواز اوکراینی با موشک‌های سپاه پاسداران، به استناد ماده ۱۴ کنوانسیون جلوگیری از اعمال غیرقانونی علیه امنیت هواپیمایی کشوری، به داوری الزام‌آور ارجاع شود.

در روزهای گذشته و در آستانه سومین سالگرد شلیک عمدی موشک‌های سپاه به پرواز پی‌اس‌۷۵۲، انجمن خانواده‌های کشته‌شدگان این هواپیمای مسافربری خواستار پیوستن مردم در سراسر دنیا به تجمعاتی شدند که به این مناسبت برگزار می‌شود.

این انجمن در توییتر نوشت: «عدالت پیروز می‌شود. در سومین سالگرد جنایت سرنگون کردن پرواز پی‌اس‌۷۵۲ و در همراهی با انقلاب ایران، روز هشتم ژانویه (۱۸ دی‌ ماه) به تجمعات در سراسر دنیا بپیوندید.»

هم‌زمان با این هماهنگی‌ها برای تجمع در سالگرد سرنگونی هواپیمای اوکراینی، حمایت‌های بین‌المللی از معترضان ایران نیز ادامه دارد و چهره‌های مشهور و شخصیت‌های سیاسی جهان بر حمایت از خیزش انقلابی مردم ایران تاکید دارند.

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
گفت‌وگوی ویژه
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید