احتمال درگیری نظامی حزب‌الله لبنان و اسرائیل برای سومین بار

جمعه ۱۴۰۱/۱۰/۱۶

در حالی که تنش در مرز میان لبنان و اسرائیل به طور کامل از بین نرفته، برخی تحلیلگران بر این باورند که با وجود حزب‌الله در لبنان و به قدرت رسیدن بینامین نتانیاهو در اسرائیل، دو کشور احتمالا جنگ سومی را تجربه خواهند کرد.

به گزارش خبرنگار ایران‌اینترنشنال در لبنان، پس از امضای توافق‌نامه تعیین مرزهای دریایی میان لبنان و اسرائیل، اغلب رسانه‌ها در تحلیل‌های خود بر بازگشت آرامش به مرزها میان دو کشور تاکید می‌کردند اما این تحلیل‌ها اکنون و پس از روی کار آمدن دولت جدید اسرائیل، تغییر کرده است.

اکنون رسانه‌ها می‌گویند پس از انتخاب بنیامین نتانیاهو به عنوان نخست وزیر اسرائیل، تنش افزایش خواهد یافت.

مهم‌ترين اين تحليل‌ها در روزنامه آمریکایی نیوزویک منتشر شده و ژنرال بازنشسته آویخای لوی، در این روزنامه نوشته است تدارک نظامی گسترده‌ای از سوی اسرائیل برای جنگ سومی علیه حزب‌الله لبنان آغاز شده است.

او اضافه کرده که تهدید اصلی حزب‌الله در زرادخانه عظیم سلاح‌ از جمله موشک‌های دوربرد و نقطه‌زن، در مرز میان لبنان و اسرائیل نهفته است.

این ژنرال بازنشسته گفته است که ارتش اسرائیل توانایی عملیات در حین جنگ را دارد؛ حتی اگر حزب‌الله پایگاه‌های هوایی اسرائیل را هدف قرار دهد چرا که پیشرفته‌ترین سیستم‌های دفاع هوایی در جهان را دارد و می‌تواند در برابر تلاش‌های حزب‌الله برای آسیب رساندن به پدافند هوایی اسرائیل از خود دفاع کند.

نویسنده اشاره کرده است که اسرائیل باید سکوهای حزب‌الله را که از آنها موشک‌های نقطه‌زن شلیک می‌شود و نیز پهپادهایی را که بخشی از قابلیت‌های هدف‌گیری دقیق حزب‌الله هستند، نابود کند.

به گفته لوی، همچون جنگ‌های گذشته، پیش‌بینی می‌شود جمهوری اسلامی ایران در جنگ احتمالی، با قاچاق سلاح از سوریه به لبنان، بار دیگر تسلیحات حزب‌الله را تامین کند.

او تاکید کرده که ارتش اسرائیل از شهروندان لبنانی خواهد خواست از مناطق تحت کنترل حزب‌الله دور شوند.

نویسنده در پایان گفته است انجام حملاتی علیه نیروهای ایرانی در سوریه، در به تاخیر انداختن جنگ سوم در لبنان حداقل در زمان کنونی، تاثیر خواهد داشت.

پربیننده‌ترین‌ها

تیتر اول
جهان‌نما
چشم‌انداز با سیما ثابت

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید