عکسی برای حافظه تاریخی؛ علی دایی این‌چنین از جانش برای ایران گذشت

جمعه ۱۴۰۱/۱۰/۱۶

یکی از تلخترین خاطرات فوتبالی ایرانی‌ها، مصدومیت شدید علی دایی در بازی ایران - بحرین در بازی‌های آسیایی ۱۹۹۴ هیروشیماست. دروازه‌بان بحرین با یک حرکت بی‌رحمانه با استوک‌هایش به شکم علی دایی هجوم برد و دایی به شدت مصدوم شد.

علی دایی در یک حمله با در نظرگرفتن احتمال بسیار بالای برخورد با دروازه‌بان حریف، این ریسک بزرگ را انجام داد و زودتر از او به توپ رسید و با سر به توپ ضربه زد. ضربه دایی گل نشد اما ضربه عمدی «علی حسن» دروازه‌بان حریف درست به هدف خورد و طحال علی دایی را پاره کرد!

دایی بعد از این صحنه با وجود درد تا پایان نیمه اول بازی کرد. او بین دو نیمه تعویض شد و در رختکن ماند. بعد از پایان بازی دایی را بیهوش در رختکن دیدند. پزشک تیم گفته بود او دچار پارگی طحال و خونریزی شدید داخلی شده و اگر دیرتر به بیمارستان می‌رسید اتفاق بدی می‌افتاد.

نادر داوودی، عکاس این تصویر معروف سال گذشته که دایی به دلیل همان زخم قدیمی در بیمارستان بستری شد دراین‌باره نوشت: «بارها به این عکس نگاه کرده‌ام و اندیشیده‌ام که اگر یک ده‌هزارم ثانیه دیرتر شاتر را فشار داده بودم، عکس به کمال غایی خود رسیده بود. ولی ما در مورد لنزها و دوربین‌های ۲۷ سال پیش صحبت می‌کنیم.»

پربیننده‌ترین‌ها

بررسی بازارها
جهان‌نما
تیتر اول

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید