همراهی مردم با دادخواهی برای قربانیان و برپایی تجمع در سالگرد شلیک به هواپیمای اوکراینی

جمعه ۱۴۰۱/۱۰/۱۶

در همراهی با فراخوان خانواده‌های کشته‌شدگان هواپیمای اوکراینی برای برگزار کردن تجمعات اعتراضی در شهرهای مختلف دنیا هم‌زمان با سالگرد شلیک سپاه به این پرواز، شهروندان و گروه‌های مدنی داخل ایران نیز دعوت به برگزاری اعتراضات و اعتصابات سراسری در روز یک‌شنبه ۱۸ دی‌ ماه کردند.

در آستانه سومین سالگرد شلیک عمدی موشک‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به پرواز پی‌اس‌۷۵۲، انجمن خانواده‌های کشته‌شدگان این هواپیمای مسافربری در روزهای گذشته خواستار پیوستن مردم در سراسر دنیا به تجمعاتی شدند که به این مناسبت برگزار می‌شود.

این انجمن در توییتر نوشت: «عدالت پیروز می‌شود. در سومین سالگرد جنایت سرنگون کردن پرواز پی‌اس‌۷۵۲ و در همراهی با انقلاب ایران، روز هشتم ژانویه (۱۸ دی‌ماه) به تجمعات در سراسر دنیا بپیوندید.»

تاکنون تجمع در ده‌ها کشور جهان هماهنگ شده است؛ از جمله در سوئیس، همچنین در شهرهای کلن، مونیخ، بن، اشتوتگارت، نورنبرگ و ... در آلمان، در مجارستان، چندین شهر کانادا مانند اتاوا و تورنتو، اتریش، نیوزیلند، فنلاند، ایتالیا، ژاپن، هلند، استونی، چندین شهر استرالیا مانند ملبورن و سیدنی، چندین شهر سوئد، نروژ، جمهوری چک، اسپانیا، فرانسه، لوکزامبورگ، انگلیس، پرتغال، بلژیک و ....

در ده‌ها شهر ایالات متحده مانند لاس‌وگاس، لس‌آنجلس، نیویورک، فیلادلفیا، سیاتل، سن فرانسیسکو، واشینگتن، اورلاندو، نشویل، مینیاپولیس، سن‌دیه‌گو، شارلوت، آن آربر، تالاهاسیو و ... نیز قرار است تجمعاتی در روز یک‌شنبه شکل بگیرد.

در داخل ایران نیز شهروندان و گروه‌های مدنی با انتشار فراخوان، خواستار مشارکت گسترده اصناف در اعتصاب‌ها و حضور شهروندان در تظاهرات خیابانی روز یک‌شنبه ۱۸ دی شدند.

تشکل دانشجویان پیشرو، اتحاد پزشکان (فراخوان سابق) - کانال صنفی پزشکان و کادر درمان، دانشجویان آزادیخواه دانشگاه نوشیروانی بابل، کمیته سراسری دانشجویان کردستان، تشکل دانش‌آموزان انقلابی تهران، اتحاد دانشگاه صنعتی اصفهان، جمعیت دانشجویی دانشگاه هنر شیراز، اتحاد دانشجویان تهران، نهاد دانشجویان آزاد خوراسگان، اتحاد دانشجویان شهرکرد، دانشگاه اصفهان، دانشگاه الزهرا، دانشگاه بهشتی تهران، دانشگاه پیام نور کردستان و گروه‌هایی مثل مجمع مادران پیشرو، جوانان انقلابی محلات کامیاران، جوانان انقلابی محلات سنندج و جوانان انقلابی محلات پیرانشهر، از جمله گروه‌هایی هستند که از مردم برای پیوستن به فراخوان روز یک‌شنبه دعوت کرده‌اند.

علاوه بر تجمعات جهانی روز یک‌شنبه، حامد اسماعیلیون، سخنگوی انجمن جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی هم از همه شهروندان در سراسر جهان خواست تا روز شنبه، هفدهم دی، شاخه گلی بر مزار قربانیان جمهوری اسلامی در طول چهار دهه گذشته بگذارند.

این فراخوان با عبارت «به هر شهری مزاری هست» منتشر شده است.

پرواز پی‌اس۷۵۲ هواپیمایی اوکراین اینترنشنال، بامداد چهارشنبه ۱۸ دی ماه سال ۱۳۹۸، دقایقی پس از پرواز هدف موشک‌های سپاه پاسداران قرار گرفت و همه ۱۷۶ سرنشین آن همراه با یک جنین کشته شدند.

در آستانه سومین سالگرد ساقط شدن هواپیمای اوکراینی، ایران‌اینترنشنال با البرز صادقی گفت‌وگو کرده است؛ شهروندی که چهار تن از بستگانش در سرنگونی این هواپیما کشته شدند.

البرز که خواهر و خواهرزاده، برادرش و همسر خود را در این پرواز از دست داده، می‌گوید: «ما هنوز نتوانسته‌ایم سوگواری کنیم. ما ابتدا در پی یافتن حقیقت و بعد اجرای عدالت هستیم و شاید پس از آن بتوانیم سوگواری کنیم.»

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
خبرها
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید