لبنانی‌ها، نصرالله را به دلیل ادعای عدم دخالت جمهوری اسلامی در کشورشان، دروغگو خطاب کردند

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۱۵

حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان، در مراسمی که به مناسبت سومین سالگرد کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در بیروت برگزار شد، گفت که جمهوری اسلامی طی ۴۰ سال گذشته در امور داخلی لبنان دخالت نکرده است. لبنانی‌ها اما او را «دروغگو» خواندند.

شهروندان لبنان در واکنش به اظهارات نصرالله، با هشتگ دروغگو، اظهارات دیگری را از او باز نشر کردند که می‌گوید «لبنان بخشی از جمهوری اسلامی بزرگ به رهبری [روح‌الله] خمینی است».

دبیر کل حزب‌الله لبنان روز ۱۳ دی و در مراسم سومین سالگرد کشته شدن قاسم سلیمانی، از کمک‌های فرمانده سابق سپاه قدس به «نیروهای مقاومت در عراق و لبنان» سخن گفت.

نصرالله که پیشتر گزارش‌هایی درباره بیماری شدیدش منتشر شده بود، در سخنرانی خود گفت که «مقاومت در عراق از سوی گروه‌های عراقی تشکیل شد و حاج قاسم در کنار ابومهدی المهندس، به آنان آموزش می‌داد».

او مدعی شد که اگر مقاومت سوریه و عراق نبود و اگر قاسم سلیمانی و عماد مغنیه حضور نداشتند، آمریکا منطقه را به اشغال خود درآورده بود.

نصرالله در اظهاراتش گفت که ایران تنها در مساله پرونده هسته‌ای با جهان گفت‌وگو می‌کند و تاکید کرد: «کسانی که پرونده ریاست جمهوری لبنان را به گفت‌وگوهای هسته‌ای ربط می‌دهند، جاهل‌اند.»

او در ادامه گفت: «ایران در ۴۰ سال گذشته هیچ‌ گاه در امور داخلی لبنان دخالت نداشته است.»

در واکنش به این اظهارات، برخی شهروندان لبنانی، اظهارات حسن نصرالله در سال ۲۰۱۶ را باز نشر کردند که طی آن علنا می‌گوید حزب‌الله سلاح، حقوق و آب و غذای خود را از جمهوری اسلامی ایران تامین می‌کند.

از سوی دیگر اما دیوید شنکر، معاون سابق وزیر امور خارجه آمریکا در امور خاور نزدیک نیز در مصاحبه مطبوعاتی خود بر دخالت جمهوری اسلامی در امور لبنان، با اشاره به حادثه کشته شدن یکی از نیروهای یونیفل در این کشور گفت که ایران به دنبال افزایش تنش در منطقه است.

او تاکید کرد که ایران در عراق فعالیت می‌کند و به مسلح کردن حوثی‌ها ادامه می‌دهد.

شنکر با اشاره به تلاش‌های جمهوری اسلامی برای کشتن یا ربودن شهروندان اسرائیلی و آمریکایی گفت جمهوری اسلامی زمانی که دچار مشکلات داخلی می‌شود، چنین سیاستی را در پیش می‌گیرد.

معاون سابق وزیر امور خارجه آمریکا پیش‌بینی کرد که حزب‌الله به ترور روی بیاورد؛ به‌ویژه آن که دولت جو بایدن به دنبال رسیدن به یک توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی است.

جهان‌نما
خبرها
تیتر اول

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید