سی‌ان‌ان: ۴۰ قطعه از قطعات پهپادهای سرنگون شده ایرانی در اوکراین محصول آمریکا است

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۱۵

شبکه سی‌ان‌ان در گزارشی اعلام کرد ۴۰ قطعه از قطعات پهپادهای سرنگون شده ایرانی در اوکراین، محصول ۱۳ شرکت مختلف آمریکایی بوده و ۱۲ قطعه نیز ساخت شرکت‌هایی از سوئیس، کانادا، ژاپن، تایوان و چین هستند.

در این گزارش اعلام شده شواهدی مبنی بر نقض تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی از سوی این شرکت‌ها وجود ندارد و ممکن است این قطعات از طریق شرکت‌های ثالث به ایران ارسال شده باشد.

سی‌ان‌ان همچنین نوشت که رهگیری این قطعات کار بسیار سختی است زیرا آن‌ها کاربردهای دوگانه دارند و در دسترس هستند.

شبکه سی‌ان‌ان پیش از این به نقل از چند مقام آگاه آمریکایی اعلام کرد این کشور کارگروهی را پیگیر تحقیق درباره چگونگی دسترسی جمهوری اسلامی به ریزالکترونیک‌های ساخت آمریکا و شرکت‌های غربی و استفاده از آنها در پهپادهای ایرانی ارسالی به روسیه کرده است.

تگزاس اینسترومنت، یکی از این شرکت‌ها، در بیانیه‌ای به سی‌ان‌ان گفته بود هیچ محصولی را به روسیه، بلاروس یا ایران نمی‌فروشد.

پیش از این نیز وزارت دفاع اسرائیل اعلام کرده بود موضوع پیدا شدن یک قطعه تولید اسرائیل در پهپادهای ساقط شده ایرانی در اوکراین را بررسی می‌کند.

بر اساس تحقیقی که نتیجه آن در روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال منتشر شده، در میان صدها قطعه اروپایی و آمریکایی به کار رفته در پهپادهای ایرانی استفاده شده در جنگ اوکراین از سوی روسیه، یک لنز پیشرفته مادون قرمز هم وجود دارد.

این لنز بسیار شبیه لنزی است که یک کمپانی اسرائیلی آن را توسعه داده و در اسرائیل و ایالات متحده ساخته می‌شود.

در همین حال به گفته کریس جانستون، مدیر شرکت آمریکایی که این لنزها را تحت لیسانس شرکت اسرائیلی تولید می‌کند، این لنزها احتمالا از طریق اوراق کردن پهپادهای آمریکایی که در افغانستان سقوط کرده‌اند یا از طریق شرکت‌های ثالث، به ایران رسیده‌اند.

روسیه از روز اول سال نوی میلادی حملات با پهپادهای ایرانی به کی‌یف و دیگر شهرهای اوکراین را تشدید کرده و اوکراین از سرنگون کردن حدود ۱۰۰ پهپاد ایرانی در پنج روز گذشته خبر داده است.

در همین حال وادیم اسکیبیتسکی، معاون اطلاعات نظامی ارتش اوکراین، در یک مصاحبه گفت که جمهوری اسلامی برای تحویل هزار و ۷۵۰ فروند پهپاد با روسیه قرارداد بسته است.

او گفت که بر اساس برآورد اوکراین، روسیه تاکنون ۶۶۰ فروند پهپاد سری شاهد ایران را در جنگ اوکراین استفاده کرده و در حال دریافت ۳۰۰ پهپاد دیگر است.

پیشتر میخاییلو پودولیاک، مشاور رییس‌جمهوری اوکراین، خواستار نابودی کارخانه‌های تولید پهپاد و موشک در ایران و بازداشت تامین‌کنندگان تجهیزات برای آن‌ها شده بود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

گفت‌وگوی ویژه
جهان‌نما
خبر
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.