موج محدودیت‌ها در جهان برای مسافران از مبدا چین؛ پکن کشورها را به اقدام متقابل تهدید کرد

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۰/۱۳

در حالی که کشورهای زیادی با توجه به نگرانی‌ها از شیوع کرونا در چین برای مسافران از مبدا این کشور محدودیت‌هایی را وضع کرده‌اند، پکن تحمیل این محدودیت‌ها را محکوم کرد و هشدار داد که می‌تواند در تلافی، سیاست انجام «اقدامات متقابل» اتخاذ کند.

مائو نینگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین، روز سه‌شنبه ۱۲ دی گفت: «برخی کشورها محدودیت‌هایی را فقط برای ورود مسافران چینی اعمال کرده‌اند. این بدون مبنای علمی است و برخی از اقدامات غیرقابل قبول است.»

این در حالی است که چین از سال ۲۰۲۰ مرزهای خود را تا حد زیادی به روی اتباع خارجی بسته نگه داشته است.

این کشور تقریبا سه سال است ویزای توریستی صادر نکرده و در بدو ورود، قرنطینه اجباری را اعمال می‌کند.

این اقدام چین از روز هشتم ژانویه برداشته خواهد شد اما آزمایش غربالگری کمتر از ۴۸ ساعت برای هر مسافر عازم چین، قبل از رسیدن به قلمرو چین لازم است.

این سیاست همزمان با از سرگیری تدریجی سفرهای خارجی از سوی چینی‌ها پس از سه سال سیاست‌های سختگیرانه است. اما در این شرایط، ده‌ها کشور جهان که با افزایش موارد کووید مواجه شده‌اند، تصمیم گرفته‌اند آزمایش‌های پی‌سی‌آر را بر مسافران از چین اعمال کنند.

در این میان، مراکش از دیگر کشورها سیاست سختگیرانه‌تری در پیش گرفته است: مراکش ورود به خاک خود را برای همه مسافران از مبدا چین «بدون در نظر گرفتن ملیت مسافران»، ممنوع کرده است.

پیشتر اعلام شده بود آمریکا آزمایش منفی کرونا را برای مسافران از چین، دو شبانه‌روز قبل از حرکت از چین اجباری کرده است. این قوانین برای مسافران از هنگ‌کنگ و ماکائو نیز اعمال می‌شود.

در فرانسه نیز مسافرانی که از چین می‌آیند باید ۴۸ ساعت قبل از پرواز، آزمایش پی‌سی‌آر یا آنتی ژن منفی ارائه دهند.

ایتالیا و اسپانیا نیز غربالگری کووید را الزامی کرده‌اند.

سوئد که ریاست شش ماهه اتحادیه اروپا را برعهده دارد، اعلام کرد کشورهای عضو اتحادیه اروپا قرار است روز چهارشنبه درباره یک واکنش مشترک در این زمینه بحث کنند.

استرالیا، کانادا، بریتانیا، اسرائیل، ژاپن، کره جنوبی و هند نیز از دیگر کشورهایی هستند که محدودیت‌هایی را برای مسافران از چین وضع کرده‌اند.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
چشم‌انداز با سیما ثابت
مستند کوتاه - روزنامه‌های مشروطه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید