بلینکن به کوهن: احیای برجام متوقف شده؛ نتانیاهو: به مخالفت علنی با احیای برجام بازمی‌گردیم

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۰/۱۳

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا به الی کوهن، وزیر امور خارجه جدید اسرائیل گفت که روند احیای برجام متوقف شده است. این در حالی است که نخست‌وزیر اسرائیل اعلام کرد این کشور به «مخالفت علنی» با احیای برجام بازمی‌گردد.

بنیامین نتانیاهو روز سه‌شنبه ۱۳ دی در جلسه کابینه خود گفت که دولت جدیدش «متفاوت است و متفاوت عمل خواهد کرد» و از محکومیت شدید برجام در عرصه جهانی کوتاه نخواهد آمد.

بلنیکن نیز روز دوشنبه در گفت‌وگوی تلفنی با همتای اسرائیلی خود بر «تعهد تزلزل‌ناپذیر آمریکا در مورد امنیت اسرائیل» تاکید کرد.

وزیر امور خارجه آمریکا تاکید کرد که در حال حاضر به دلیل موضع غیرقابل حل تهران، اعتراضات جاری در ایران و همچنین تشدید همکاری جمهوری اسلامی با نیروهای روسیه در تجاوز نظامی به اوکراین، مذاکرات احیای توافق هسته‌ای با ایران متوقف شده است.

آقای کوهن نیز در این گفت‌وگو درباره گسترش توافقات صلح اسرائیل با کشورهای عربی موسوم به «پیمان ابراهیم» و همچنین جلوگیری از دست‌یابی جمهوری اسلامی به سلاح اتمی اظهار نظر کرد.

او به همتای آمریکایی خود گفت: «روابط بین اسرائیل و آمریکا اولویت اصلی دولت اسرائیل است.»

پیشتر وزیر امور خارجه اسرائیل در دیدار با تام نایدز، سفیر آمریکا در اسرائیل، گفت که اسرائیل قصد دارد بر تضمین وجود یک جبهه بین‌المللی علیه جمهوری اسلامی در کنار تقویت قابلیت‌های ارتش اسرائیل برای مقابله با هر سناریویی تمرکز کند.

او با اشاره به این که جمهوری اسلامی از منابع مالی بین‌المللی برخوردار است و از تروریسم بین‌المللی حمایت می‌کند، گفت: «جاه‌طلبی حکومت ایران شامل موشک‌های دوربرد، پهپادها و تامین مالی تروریسم می‌شود و کشورهای جهان باید سر خود را از زیر برف بیرون بیاورند.»

همزمان با این گفت‌وگو، تعدادی از رسانه‌های آمریکایی در سرمقاله‌های سال نوی میلادی خود نوشتند که آمریکا می‌تواند سال جدید را با یک استراتژی جدید در مقابل جمهوری اسلامی شروع کند.

به نوشته این رسانه‌ها، استراتژی‌ جدید آمریکا در قبال ایران می‌تواند با هدف کمک به مردم ایران و تغییر رژیم باشد.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
خبرها
اقتصاد و بازار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید