پیش‌بینی بودجه‌ای برای مقابله‌ با ایران‌هراسی در سال ۱۴۰۲

شنبه ۱۴۰۱/۱۰/۱۰

علی‌اصغر شالبافیان، معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گفت که به دنبال هشدار منع سفر اتباع کشورهای غربی به ایران، بودجه‌ای برای «مقابله با ایران‌هراسی» در لایحه بودجه ۱۴۰۲ تعیین شده است. پیش از این برخی انجمن‌ها، از لغو حدود ۹۰ درصد سفر گردشگران خارجی به ایران خبر داده بودند.

روز شنبه دهم دی ماه، علی‌اصغر شالبافیان، در عین حال که از پیشنهاد اعتباری برای مقابله با ایران‌هراسی در لایحه بودجه سال آتی خبر داد، گفت:‌ «تاکنون هیچ مجوزی داده نشده که تا آخر سال پول و یا اعتبار اضافی برای تبلیغ ایران اختصاص داده شود.»

به گفته او، وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تا آخر امسال تنها از محل «بودجه محدودی» که در اختیار دارد و همچنین از بودجه مسوولیت‌های اجتماعی، اداره می‌شود.

هم‌زمان با افزایش بازداشت شهروندان دو تابعیتی از سوی جمهوری اسلامی در ماه‌های اخیر، شماری از کشورها هشدارهای منع سفر به ایران خطاب به شهروندان خود صادر کرده‌اند.

صدور هشدارهای سفر از سوی کشورهایی چون انگلیس، آمریکا، فرانسه، سوئد و کانادا مبنی به دلیل «ناامن» بودن ایران، موجب کاهش چشم‌گیر سفر گردشگران خارجی به ایران شده است.

شالبافیان اما درباره این موضوع و تاثیر شدید صنعت گردشگری ایران از رخدادهای سیاسی و و انزوای جمهوری اسلامی، گفت: «وظیفه وزارت میراث فرهنگی این است که با برگزاری رویدادهای گردشگری، زندگی عادی مردم و نشاط اجتماعی را نشان دهد.»

روز ۲۴ مهرماه حرمت‌الله رفیعی، رییس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران از لغو حدود ۹۰ درصد سفر گردشگران خارجی به ایران و بیش از ۵۰ درصد ریزش سفرهای خارجی ایرانی‌ها خبر داده بود.

رفیعی اما در مقابل، بازارهای گردشگری چین و روسیه را بسیار مستعد دانسته و گفته بود: «با توجه به شرایطی که گردشگران روس پیدا کرده‌اند و عرصه کشورهای اروپایی برایشان تنگ شده و کمتر جایی برای سفر دارند، می‌توان آن‌ها را به ایران جذب کرد.»

در هفته‌های گذشته اما شماری از فعالان گردشگری و متولیان، وضعیت این صنعت و سفر را در ایران «اورژانسی» توصیف کرده بودند.

به گفته ناظران، در این ماه‌ها، سفرهای خارجی به ایران نه تنها از اروپا، که از بازارهای آسیای شرقی هم با رکود شدیدی مواجه شده است.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
خبرها
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید