همبازی ۶ سال پیش نصرآزادانی پیگیر فوتبالیست در آستانه اعدام

شنبه ۱۴۰۱/۱۰/۱۰

خطر اعدام برای امیر نصرآزادانی، فوتبالیست ایرانی که به دلیل حضور در اعتراضات به جمهوری اسلامی بازداشت شده و به اتهام بغی و محاربه درآستانه اعدام است، باعث شده سباستین استراندوال، همبازی سابق او در راه‌آهن، پیگیر وضعیتش باشد.

سباستین استراندوال به یک روزنامه اسپانیایی گفته: «من بسیار می ترسم، زیرا آنها (رژیم جمهوری اسلامی) قبلاً عده ای را به خاطر اعتراض اعدام کرده اند. به همین دلیل من واقعاً برای دوستم می ترسم. با اینکه ما آن رابطه صمیمی مثل قبل را نداریم، او هنوز هم دوست قدیمی من است.»

استراندوال که در فصل ۲۰۱۵ - ۲۰۱۶ با امیر نصرآزادانی در راه آهن هم‌بازی بوده است، یکی از نخستین افرادی بود که در خارج از ایران درباره خطری که امیر را تهدید می‌کند، اطلاع‌رسانی کرد.

او تلاش کرد واکنش فیفا را دراین‌باره بگیرد، اما FIFpro (اتحادیه فوتبالیست‌های حرفه‌ای) بود که به این پرونده اهمیت بیشتری داد: «مدیر اتحادیه بازیکنان فنلاند با من تماس گرفت و با هم صحبت کردیم که چه کار کنیم. ما با FIFPro تماس گرفتیم و آنها بیانیه های مختلفی را از طریق کانال های مختلف منتشر کردند و بعد از آن دنیای فوتبال، برای حمایت از امیر هم‌صدا شد.»

او می‌گوید: «توییت من بسیار ری‌توئیت شد، صدها هزار نفر آن را مشاهده کردند، بازیکنانی مانند فالکائو یا لوئیس سوارز باعث دیده‌شدن بیشتر آن شدند.»

بازیکن سابق راه‌آهن گفته از زمانی که متوجه شده امیر به اعدام محکوم شده، سعی کرده است از راهی خبری از او بگیرد، اما موفق نشده: «من در اینستاگرام به او پیام دادم، اما او در زندان به تلفن خود دسترسی ندارد. من هم سعی کردم با خانواده او تماس بگیرم اما نتوانستم، تلاش کردم با هم تیمی های سابقم در ایران و کاپیتان سابق تیم صحبت کنم، اما نتوانستم با نزدیکان امیر تماس بگیرم. اما من به تلاش ادامه خواهم داد.»

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
جهان‌نما
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید