سارا خادم‌الشریعه به ایران برنمی‌گردد؛ بیم از انتقام‌جویی پس از برداشتن حجاب اجباری

جمعه ۱۴۰۱/۱۰/۰۹

گاردین به نقل از روزنامه اسپانیایی ال‌پاییس خبر داد که سارا خادم‌الشریعه، شطرنج‌باز ایرانی که بدون حجاب اجباری در رقابت‌های جهانی حاضر شده بود، به دلیل نگرانی از انتقام‌جویی جمهوری اسلامی، دیگر به ایران برنمی‌گردد.

بر اساس گزارش‌ها، سارا خادم‌الشریعه همراه با همسر و فرزند خردسالش قصد دارند در آپارتمان خود واقع در یکی از شهرهای اسپانیا که نامش فاش نشده است، اقامت کنند.

او با برداشتن حجاب اجباری در مسابقات قهرمانی ۲۰۲۲ جهان در آلماتی قزاقستان حاضر شد و حالا دو منبع آگاه به روزنامه اسپانیایی ال‌پاییس گفته‌اند این شطرنج‌باز که رنکینگ ۸۰۴ جهان و ۱۰ ایران را دارد، به دلیل ترس از انتقام‌جویی جمهوری اسلامی، قصد ندارد پس از مسابقات به ایران بازگردد.

هنوز مشخص نیست که آیا سارا خادم‌الشریعه و خانواده‌اش پیش از این اقامت اسپانیا را دریافت کرده‌اند یا قصد دارند به این کشور پناهنده شوند.

خادم‌الشریعه نخستین شطرنج‌باز زن ایرانی است که علاوه بر کسب درجه استادبزرگ زنان، در سن ۱۸ سالگی و در هشتاد و چهارمین کنگره شطرنج جهان توانسته بود عنوان استاد بین‌المللی شطرنج را به دست بیاورد.

اما به جز او، آتوسا پورکاشیان، دیگر ملی‌پوش شطرنج ایران که آذر ماه امسال به عضویت تیم ملی شطرنج آمریکا درآمده بود هم بدون حجاب اجباری و به نمایندگی از تیم آمریکا در مسابقات جهانی قزاقستان حاضر شد.

با آغازش خیزش انقلابی ایرانیان، شماری از زنان ورزشکار و هنرمند با برداشتن حجاب اجباری از سر، به اعتراضات مردمی پیوسته‌اند.

الناز رکابی، یکی از نخستین ورزشکارانی بود که بدون حجاب اجباری در رقابت‌های آسیایی صخره‌نوردی در کره جنوبی حاضر شد. اقدامی که به سرعت خبرساز شد و علاوه بر واکنش رسانه‌های جهان به این موضوع، صدها شهروند هنگام بازگشت تیم صخره‌نوردی به ایران، برای استقبال از رکابی به فرودگاه رفتند.

پس از او ورزشکاران دیگری نیز بدون حجاب اجباری در مسابقات ملی و جهانی حاضر شدند؛ از جمله نیلوفر مردانی که در مسابقات اسکیت زنان در ترکیه بدون روسری روی سکوی قهرمانی رفت و پارمیدا قاسمی، کمان‌دار رشته ریکرو تیم ملی ایران که در مراسم اهدای مدال در اختتامیه لیگ تیروکمان تهران، مقابل مسوولان فدراسیون، حجاب اجباری را از سر برداشت.

علاوه بر این اقدامات اعتراضی، تعداد زنانی که بدون روسری اجباری در خیابان‌ها حاضر می‌شوند بیش از پیش افزایش یافته است.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
چشم‌انداز با سیما ثابت
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید