فراخوان جوانان سنی و شیعه تایباد برای تجمع روز جمعه در پی بازداشت مولوی عبدالناصر قادری

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۰۸

در پی بازداشت عبدالناصر قادری، از علمای اهل سنت تایباد، گروهی از جوانان سنی و شیعه این شهر برای تجمعی اعتراضی در روز جمعه نهم دی در محل مسجد جامع مالک‌الملک فراخوان دادند.

روز سه‌شنبه ششم دی، عبدالناصر قادری پس از احضار و مراجعه به اداره اطلاعات تایباد بازداشت شد و از محل نگهداری او اطلاعی در دست نیست.

جوانان سنی و شیعه شهرستان تایباد در فراخوان خود به ۴۳ سال رنج مردم مرزنشین تایباد از محرومیت‌ها و تبعیض‌ها اشاره کردند و نوشتند در این سال‌ها هیچ‌گاه به‌خاطر مسائل اقتصادی به خیابان نیامدند بلکه همواره «با صبر و قناعت زخم خود را التیام بخشیده‌اند» اما امروز مساله تغییر کرده و دیگر در مطالبات خود ساکت نخواهند نشست.

در این فراخوان بر ضرورت حمایت از «علمایی که به دلیل حمایت از ملت، گرفتار ظلم دستگاه‌های امنیتی شده‌اند» از راه تجمع در روز جمعه تاکید شده است.

علاوه بر تایباد، جمعی از شهروندان اهل سنت در زاهدان و گلستان هم در حمایت از مولانا عبدالحمید، مولانا گرگیج و مولانا عبدالناصر قادری برای تجمع روز جمعه فراخوان دادند.

جزییاتی از دلایل بازداشت عبدالناصر قادری منتشر نشده است اما برخی منابع دلیل احضار این روحانی اهل سنت را بیانیه دوم دی ماه شورای علمای شهرستان تایباد دانسته‌اند.

در این بیانیه (پیام ویدیویی)، شورای علمای اهل سنت شهرستان تایباد در استان خراسان رضوی با اشاره به اعتصاب‌ها و اعتراضات ۱۰۰ روز اخیر، شکل‌گیری خیزش انقلابی ایرانیان را به دلیل «ظلم و تبعیض، نابرابری و بی‌عدالتی، ‌اختلاس و فشارهای طاقت‌فرسای سیاسی و اقتصادی در سطوح مختلف، سلب آزادی‌های شرعی و قانونی، فیلترینگ فضای مجازی و ...» دانستند.

این شورا ضمن اعلام حمایت از مطالبات و مواضع عبدالحمید اسماعیل‌زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان و «مردود» خواندن هر گونه خشونت نسبت به معترضان، از مقامات جمهوری اسلامی خواست تا «از اعدام‌های عجولانه و محارب قرار دادن کسانی که مرتکب قتل و ارعاب نشده‌اند، شدیدا اجتناب کنند».

علمای دینی اهل سنت شهرستان تایباد همچنین سرکوب و اعدام معترضان را محکوم کرده و خواهان آزادی زندانیان سیاسی اعم از علما، روزنامه‌‌نگاران، دانشجویان و دیگر اقشار شده بودند.

در هفته‌های گذشته و در جریان خیزش انقلابی، تعدادی از ائمه جماعات و علمای اهل سنت نیز به دلیل مواضع خود در همراهی با مردم، احضار و بازداشت شده‌اند.

روز ۲۱ آذر ماموستا سیف‌الله حسینی، روحانی اهل سنت و امام جماعت شهر جوانرود، به دست نیروهای حکومتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

مولوی عبدالغفار نقشبندی، امام جمعه راسک هم که به دلیل تایید خبر تجاوز فرمانده انتظامی چابهار به یک دختر ۱۵ ساله بلوچ به دادگاه ویژه روحانیت احضار شده بود، اواخر آذر بازداشت شد.

جهان‌نما
خبرها
تیتر اول

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید