نگرانی‌ها از طغیان شیوع کرونا در چین؛ اعمال محدودیت‌هایی در جهان برای مسافران از مبدا چین

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۰۸

کارشناسان بهداشت هشدار می‌دهند طغیان شیوع کرونا در چین در روزهای اخیر می‌تواند زمینه ظهور سویه‌های جدیدی از این ویروس را در جهان ایجاد کند. در چنین شرایطی برخی کشورهای جهان محدودیت‌هایی را برای ورود مسافران از مبدا چین وضع کرده‌اند.

موج جدید شیوع کرونا در چین زمانی شکل گرفت که پکن پس از اعتراضات مردمی به محدودیت‌های کرونا به ویژه قرنطینه، به سیاست موسوم به «کووید صفر» خود پایان داد. لغو چنین سیاستی، زمینه بالقوه‌ای برای ظهور سویه‌های جدید ویروس کرونا را ایجاد کرد.

چین به تازگی پایان قرنطینه‌های اجباری در بدو ورود به این کشور را اعلام کرده که از روز هشتم ژانویه به اجرا گذاشته خواهد شد. این تصمیم، آخرین محدودیت‌های باقی‌مانده از سیاست سخت‌گیرانه این کشور را که از زمان شروع همه‌گیری در چین به اجرا گذاشته شده بود، از بین می‌برد.

این در حالی است که پکن انتشار آمارهای روزانه موارد ابتلا به کرونا را متوقف کرده و در نبود آمارهای رسمی، مقامات در چندین شهر تخمین می‌زنند که صدها هزار نفر اخیرا به کرونا مبتلا شده‌اند.

همچنین گزارش‌ها حاکی است که بیمارستان‌ها در چین مملو از بیمار شده‌اند.

چین تقریبا یک‌پنجم جمعیت جهان را در خود جای داده و رسانه‌ها به نقل از مقام‌ها و کارشناسان در چند کشور نوشتند که آنان نگرانند این کشور بتواند زمینه مناسبی برای ظهور انواع جدید ویروس کرونا شود؛ به ویژه آن که بخشی از جمعیت چین هنوز در برابر کرونا واکسینه نشده‌اند.

مدیر موسسه بهداشت جهانی در دانشگاه ژنو معتقد است هر ابتلای جدید به کرونا احتمال جهش ویروس را افزایش می‌دهد.

او به خبرگزاری فرانسه گفت: «این واقعیت که یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون نفر به طور ناگهانی در معرض کرونا قرار می‌گیرند، بدیهی است که شرایط را برای ظهور انواع مختلف ایجاد می‌کند.»

همچنین برونو لینا، استاد ویروس‌شناسی در دانشگاه لیون فرانسه، گفته است: «با توجه به گردش شدید ویروس و در نتیجه افزایش خطر جهش، ممکن است یک بستر بالقوه برای رشد ویروس‌ها در چین ایجاد شود.»

در چنین شرایطی آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد ممکن است محدودیت‌های جدیدی برای مسافرانی که از چین وارد خاک آمریکا می‌شوند، اعمال کند.

همچنین مقام‌های واشینگتن نگرانند که چین درباره آمارهای شیوع کرونا در کشور خود اطلاعات شفافی ارئه ندهد. چین پیشتر آمارهایی که از مرگ و میر روزانه افراد مبتلا به کرونا ارائه می‌کرد یک رقمی بوده است.

تاکنون ژاپن، هند و مالزی محدودیت‌هایی را برای مسافران از چین اعمال کرده‌اند و از این پس هر مسافر چین به ژاپن باید گواهی آزمایش منفی کرونا داشته باشد.

تایوان نیز اعلام کرده که از اول ژانویه، آزمایش‌های تشخیص کرونا را برای مسافرانی که از چین وارد می‌شوند، اعمال می‌کند.

جهان‌نما
تیتر اول
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید