تداوم خیزش انقلابی مردم در نقاط مختلف ایران، همزمان با برگزاری مراسم یادبود کشته‌شدگان

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۰۸

خیزش انقلابی مردم ایران در نقاط مختلف کشور چهارشنبه در حالی ادامه داشت که مراسم یادبود چندین نفر از معترضان کشته شده در شهرهای مختلف به تجمع اعتراضی علیه جمهوری اسلامی تبدیل شد.

ویدیوهای رسیده به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهد مردم معترض در شامگاه چهارشنبه ۷ دی از ساختمان‌ها در محله‌های مختلف پایتخت از جمله تهرانسر، قلهک، سعارت آباد، چیتگر، شهرک بنفشه، علیه جمهوری اسلامی و علی خامنه‌ای شعار سر دادند.

ویدیوهای ارسالی همچنین شعاردهی علیه حکومت را در محله‌های مختلف کرج و شیراز نشان می‌داد.

در همین حال، شهرهای مختلف کشور نیز شاهد برگزاری مراسم یادبود برای کشته‌شدگان خیزش سراسری بود.

تصاویر رسیده به دست ایران اینترنشنال، مراسم تشییع پیکر مهرداد ملک، نوجوان ۱۷ ساله، در قزوین را نشان می‌دهد. به نوشته حساب «۱۵۰۰ تصویر» او در خودروی دوستش با شلیک ماموران گشت انتظامی در بخش دشتابی ارداق قزوین کشته شده است.

مردم مهاباد نیز روز چهارشنبه هفتم دی‌ماه در مراسم چهلم مهران رحمانی، از کشته‌شدگان این شهر، بر مزار او حاضر شدند و شعار «شهید نمی‌میرد» سردادند.

دیگر ویدیوها و تصاویر رسیده به ایران اینترنشنال نشان می‌دهد مردم در روز اول دی در مراسم چهلم علی مولایی از کشته‌شدگان خیزش انقلابی در ایذه، بنر حکومتی چسبانده‌شده بر روی سنگ قبر او را کنده و آتش زدند.

به‌گفته نزدیکان خانواده علی مولایی، نیروهای امنیتی آن‌ها را مجبور کردند که رضایت دهند علی در «حادثه تروریستی» کشته شد تا اجازه خاکسپاری به آن‌ها بدهند.

پس از خاکسپاری نیروهای امنیتی بر روی نوشته سنگ قبر علی مولایی با مضمون «سر خاک وطنت راهی گورت کردم» قیر پاشیده و بنر دیگری چسباندند.

از سوی دیگر، مادر میلاد معروفی، معترض ۲۳ ساله‌ای که بر اثر شلیک مستقیم نیروهای امنیتی در بوکان کشته شد، در مراسم چهلم پسرش گفت: «شهید کردستان نیازی به گریه ندارد. مزدورها باید برای خودشان گریه کنند که برای پول و مال دنیا خودشان و ملت و پسرهای ما را فروختند. من برای پسرم گریه نمی‌کنم، به پسرم افتخار می‌کنم. فرزند آتش و خونم و انتقام میلاد را پس می‌گیرم.»

همچنین ویدیوهای رسیده به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهد مردم در شامگاه چهارشنبه ۷ دی و آستانه مراسم چهلم حمیدرضا روحی در روز پنجشنبه ۸ مهر، در مقابل خانه او در زیباشهر تهران شمع روشن کرده‌اند.

ویدیوهای رسیده به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهد معترضان با نصب بنرهایی در اتوبان‌های همت و صیاد تهران از مردم دعوت کرده‌اند در مراسم چهلم حمیدرضا روحی در روز پنجشنبه ۸ دی شرکت کنند.

در همین حال، تصاویری که به ایران اینترنشنال رسیده نشان می‌دهد تابلوی ورزشگاه سردار جنگل، استادیوم خانگی سپیدرود رشت که سال‌ها با تصویر خمینی و خامنه‌ای دیده می‌شد، در آتش سوخته است.

یک منبع آگاه در این باره به ایران اینترنشنال گفت: در اوج اعتراضات و به قصد «دهن‌کجی» به مردم معترض، عکس‌های اسکوربورد ورزشگاه سردار جنگل را که حدود ۲۰ سال تغییر نکرده بود، تغییر دادند و تصاویر دیگری از دو رهبر جمهوری اسلامی نصب کردند، اما شب ۲۹ آبان، پیش از بازی با اترک بجنورد، هواداران سپیدرود رشت این تابلو را آتش زدند.

گفته شده تصاویر این اسکوربورد در ۱۴ آبان تغییر کرده بوده است و در دو هفته هوادارن سپیدرود آن را از بین بردند. آخرین تصاویر نشان می‌دهد همچنان تصویری روی این تابلو وجود ندارد. گفته شده سرایدار ورزشگاه خانگی سپیدرود رشت مدتی در اداره اطلاعات گیلان بازجویی شده است.

چهارشنبه سایر اقدامات اعتراضی نیز در نقاط مختلف کشور ادامه داشت. ویدیوهای رسیده به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهد معترضان در شهر شیرود شهسوار به نشانه اعتراض مشغول پاشیدن رنگ خون بر روی بنرهای حکومتی خامنه‌ای و سلیمانی هستند.

گروهی از مردم سمیرم روز چهارشنبه ۷ دی‌ماه به یاد کشته‌شدگان اعترضات خیزش انقلابی در این شهر از جمله مراد بهرامیان، مسلم هوشنگی و علی عباسی، ده‌ها بادکنک را با تصاویر آنها به آسمان فرستادند.

در همین حال، لیلی رشیدی، بازیگر، با انتشار عکسی بدون حجاب در اینستاگرامش نوشت: «من حرف خودم را خواهم زد.»

او در این پست اینستاگرامی همچنین نام ترانه علیدوستی، بازیگر زندانی و شعار «زن زندگی آزادی» را هشتگ کرده است.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
خبرها
اقتصاد و بازار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید