ایکائو برای بررسی فرود اجباری هواپیمای حامل خانواده علی دایی اعلام ناتوانی کرد

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۰۸

سازمان هوانوردی بین‌المللی غیرنظامی، ایکائو، اعلام کرد که قادر نیست موضوع فرود اجباری هواپیمای حامل خانواده علی دایی از سوی جمهوری اسلامی را بررسی کند.

این سازمان در توییتی اعلام کرد که ایکائو در مورد این پرواز هواپیمایی ماهان درخواست‌هایی را دریافت کرده اما رسیدگی به هر گونه نقض معاهده هوانوردی غیرنظامی بین‌المللی (شیکاگو) تنها می‌تواند با تقاضای کشورهایی که تحت تاثیر این نقض واقع شده‌اند، انجام شود.

ایکائو اضافه کرد که در مورد فرود اجباری هواپیمای حامل خانواده علی دایی، هنوز هیچ کشوری تقاضایی به این سازمان ارائه نکرده است.

پیشتر جمعی از ایرانیان و خانواده‌های کشته‌شدگان پرواز اوکراینی در کانادا در اعتراض به فرود اجباری هواپیمای حامل خانواده علی دایی از سوی جمهوری اسلامی، مقابل سازمان هوانوردی بین‌المللی غیرنظامی (ایکائو) تجمع کردند.

همچنین حامد اسماعیلیون، سخنگوی خانواده‌های کشته‌شدگان هواپیمای اوکراینی از این سازمان خواسته بود در این زمینه مداخله و اعلام نظر کند.

اسماعیلیون با اشاره به ماجرای هواپیمای اوکراینی در ایران و فرود اجباری هواپیمای مسافربری رایان‌ایر در خاک بلاروس و دستگیری یک منتقد دولت در آن، خطاب به ایکائو نوشت: «کسی نباید وظیفه شما برای آسمان امن‌تر را یادآوری کند.»

او در توییتی ضمن اشاره به گذشت دو روز از فرود اجباری پرواز ماهان‌ایر حامل همسر و فرزند علی دایی از سوی حکومت ایران، خطاب به ایکائو نوشت: «جلسه اضطراری برگزار نشده؟ تحقیقی انجام نشده؟ مجازاتی در کار نیست؟ حتی یک محکومیت در کار نیست؟»

اسماعیلیون که بلافاصله پس از بازگرداندن پرواز خانواده علی دایی از مسیر دوبی، با خطاب قرار دادن سازمان بین‌المللی هوانوردی (ایکائو) و رییس آن، خواستار واکنش این نهاد شد، تاکید کرد که رییس ایکائو هنوز منهدم شدن هواپیمای اوکراینی به دست سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را محکوم نکرده است.

همچنین پیشتر اردلان شکرابی، نماینده پارلمان سوئد در پی فرود اجباری هواپیمای حامل خانواده علی دایی توسط حکومت ایران در توییتر نوشت: «چرا ایکائو این رفتار رژیم ایران را تحمل می‌کند؟ آیا پرواز ۷۵۲ خطوط هوایی اوکراین را فراموش کرده‌ایم؟»

اقدام جمهوری اسلامی در فرود آوردن اجباری هواپیمای حامل همسر و دختر علی دایی و بازگرداندن آنان از سفر به دوبی، همچنان در ایران با واکنش‌هایی روبه‌روست.

محمد دادکان، رییس پیشین فدراسیون فوتبال، روز پنج‌شنبه هشتم دی گفت: «برای علی دایی مشکل ایجاد می‌کنند چون دو کلمه در جهت دغدغه مردم صحبت کرده است.»

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
خبرها
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید