وزیر دفاع اسرائیل از احتمال حمله به تاسیسات اتمی ایران در دو تا سه سال آینده خبر داد

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۰۷

یک روز مانده به تحلیف دولت جدید اسرائیل، وزیر دفاع این کشور از احتمال حمله به تأسیسات اتمی ایران در دو یا سه سال آینده خبر داد. بنی گنتس این احتمال را در مراسم فارغ‌التحصیلی خلبانان نیروی هوایی اسرائیل مطرح کرد.

هم‌زمان گمانه‌زنی‌هایی درباره مقام‌های آینده اسرائیل و سیاست احتمالی آنان در قبال جمهوری اسلامی مطرح است.

گنتس اما در سخنان خود گفت: «شما ممکن است در دو تا سه سال آینده آسمان را به سوی شرق بشکافید و در حمله به تاسیسات اتمی ایران نقش داشته باشید.»

یائیر لاپید، نخست‌وزیر اسرائیل هم در این مراسم گفت که اسرائیل در برابر تهدیدهایی که برای موجودیت خود حیاتی بداند، سکوت نخواهد کرد.

از سوی دیگر از اسرائیل خبر می‌رسد که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر منتخب، قصد دارد تساخی هنگبی را به عنوان مشاور امنیت ملی خود منسوب کند.

به گزارش خبرنگار ایران‌اینترنشنال از اسرائیل، هنگبی به دلیل اظهارات جنجالی درباره ایران و از جمله چندین بار درخواست برای حمله نظامی به تاسیسات اتمی ایران، معروف است.

او از جمله ماه پیش گفت که باور دارد اگر ایالات متحده موفق نشود به یک قرارداد اتمی خوب با ایران برسد یا جلوی برنامه اتمی جمهوری اسلامی را بگیرد، نتانیاهو در دولت جدید خود فرمان حمله اسرائیل به تاسیسات اتمی ایران را صادر خواهد کرد.

هم‌زمان، احتمال می‌رود که نتانیاهو، ایسرائل کاتس را به عنوان وزیر امور خارجه برای دو سال اول دولت خود معرفی کند.

پس از این دو سال، در صورت ادامه دولت، رون درمر، سفیر پیشین اسرائیل در واشینگتن و از نزدیک‌ترین مشاوران نتانیاهو، وزیر امور خارجه خواهد شد.

درمر سه هفته پیش در مقاله‌ای در روزنامه ایسرائل هیوم نوشت که جمهوری اسلامی به روزهای پایانی خود نزدیک شده و از غرب و به ویژه ایالات متحده آمریکا، خواست تا از خیزش انقلابی مردم ایران حمایت کنند.

این مشاور ارشد بنیامین نتانیاهو معتقد است اکنون فرصت بسیار خوبی برای «یک تغییر واقعی» در ایران به وجود آمده و معترضانی که بیش از سه ماه است خیابان‌ها را ترک نکرده‌اند، روند رخدادها را تغییر داده‌اند.

به گفته درمر، اروپایی‌ها بالاخره متوجه شدند که جمهوری اسلامی خطری بیخ گوش اروپا است و واشینگتن نیز در حال تغییر دادن رویکرد خود در برابر ایران است.

درمر نوشت که دولت آینده نتانیاهو سیاستی در حمایت از مردم ایران در پیش خواهد گرفت.

به گفته او، چنین سیاستی با حمایت کشورهای اروپایی و ایالات متحده و به لطف ملت ایران که با خیزش خود رهبران غربی را از خواب بیدار کرده‌اند، شانس بالایی برای موفقیت دارد.

همچنین مشاور امنیت ملی اسرائیل، ایال خولاتا نیز به تازگی در سخنرانی در موسسه گازیت گفت که حکومت ایران ضربه شدیدی خورده است.

به گفته او، همین که جمهوری اسلامی گفته که برچیدن گشت ارشاد را بررسی می‌کند -حال چه آن را انجام دهند و چه نه- نشان می‌دهد که حکومت ایران به شدت از سوی مردم ایران متحمل ضربه شده است.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
جهان‌نما
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید