واکنش‌ها به خودکشی یک دانشجوی ایرانی برای جلب توجه جامعه جهانی به خیزش علیه جمهوری اسلامی

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۰۷

خودکشی محمد مرادی، دانشجوی ایرانی ساکن لیون فرانسه که به گفته خودش برای جلب توجه جهانی به خیزش انقلابی ایرانیان علیه جمهوری اسلامی صورت گرفت، واکنش‌های بسیاری را در پی داشته است.

خبر درگذشت محمد مرادی، دانشجوی ۳۸ ساله ایرانی ساکن لیون بر اثر خودکشی، روز سه‌شنبه ششم دی‌ ماه از سوی رسانه‌های فرانسوی منتشر شد.

محمد مرادی در ویدیویی که از او باز مانده، از ضرورت جلب توجه جهانی و همراهی با مردم ایران می‌گوید و تاکید می‌کند که برای جلب توجه جهانی به سرکوب اعتراضات در ایران، اقدام به خودکشی می‌کند.

او این ویدیو را در اینستاگرام منتشر کرد و دلیل اقدام خود را وضعیت «خفت‌بار» ایران توضیح داد.

دادستان‌های فرانسه از آغاز تحقیق و تفحص درباره خودکشی محمد مرادی خبر دادند.

گروهی از ایرانیان و کنشگران هم در شهر لیون فرانسه به یاد این دانشجوی ایرانی در کنار رودخانه رون در این شهر تجمع برگزار کردند.

همچنین جان باختن این دانشجوی ایرانی موجی از واکنش‌ها را در میان کاربران ایرانی ساکن داخل یا خارج از ایران به وجود آورد.

حامد اسماعیلیون، سخنگوی انجمن خانواده‌های کشته‌شدگان هواپیمای اوکراینی، در واکنش به خبر خودکشی این دانشجوی ایرانی در فرانسه گفت: «مرگ می‌تواند یک راه مبارزه باشد اما ما امروز بیش از همیشه امیدواریم. سخت و طولانی‌ست اما شدنی‌ست. کاش پیش از این تصمیم می‌توانستم با تو حرف بزنم و به تو بگویم ما شکستشان می‌دهیم. حیف از جان عزیز تو».

در روزهای اخیر و همزمان با انتشار خبرهای تاسف‌بار از اعتراض‌ها و آزار و شکنجه و قتل معترضان، نوعی رنج روانی در میان برخی از شهروندان بازگو می‌شود.

توصیه کارشناسان این است که اگر با کسی روبه‌رو می‌شوید که از عباراتی استفاده می‌کند که نشانه‌دهنده افسردگی یا تمایل به پایان زندگی است، از این افراد بخواهید با پزشک مورد اعتماد یا نهادهایی که در این زمینه فعالیت می‌کنند یا فرد مورد اعتماد خود، درباره نگرانی‌هایشان صحبت کنند.

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
خبرها
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید