اولتیماتوم روسیه به اوکراین؛ به پیشنهادهای مسکو از جمله تسلیم مناطق اشغالی عمل کنید

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۰/۰۶

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، به اوکراین اولتیماتوم داد تا به پیشنهادهای مسکو، از جمله تسلیم مناطق تحت کنترل روسیه، عمل کند و هشدار داد در غیر این صورت ارتش این کشور در این باره تصمیم خواهد گرفت.

هشدار روز دوشنبه لاوروف یک روز پس از آن مطرح شد که ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه، اعلام کرد برای مذاکره آماده است.

به گزارش رویترز، پیش‌تر یک پهپاد که گمان می‌رود اوکراینی باشد صدها کیلومتر در حریم هوایی روسیه نفوذ کرد و باعث انفجاری مرگبار در پایگاه اصلی بمب‌افکن‌های استراتژیک مسکو شد تا شکاف‌های پدافند هوایی این کشور را آشکار کند.

از سوی دیگر، مسکو اعلام کرد پهپاد را سرنگون کرده و باعث سقوط آن در پایگاه هوایی انگلس و در نتیجه کشته شدن سه سرباز روس شده است.

هم‌زمان ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهور اوکراین، وضعیت در جبهه دونباس در شرق کشور را «دشوار و دردناک» توصیف کرد و خبر از ادامه کمبود برق در کشور و عدم دسترسی نزدیک به ۹ میلیون نفر به برق داد.

درحالی که تنش‌ها بین دو کشور به قوت خود باقی مانده، نارندرا مودی، نخست وزیر هند، در تماسی تلفنی با رییس‌جمهوری اوکراین حمایت دهلی‌نو را از هرگونه تلاش برای صلح به او ابلاغ کرد.

این گفتگو در حالی انجام شد که هند به دنبال تقویت روابط تجاری با روسیه است و کشورهای غربی اقدام‌های جدیدی برای محدود کردن بودجه مسکو برای جنگ ارائه کرده‌اند.

زلنسکی روز دوشنبه در توییتر گفت که در تماس تلفنی با مودی، از هند برای اجرای «فرمول صلح» کمک گرفته است و اکنون روی مشارکت هند در اجرای آن حساب می‌کند.

نخست‌وزیر هند نیز خواهان توقف فوری خصومت‌ها شد و تاکید کرد که هر دو طرف باید برای یافتن راه حلی پایدار به گفتگو و دیپلماسی بازگردند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

تیتر اول با نیوشا صارمی
جهان‌نما
چشم‌انداز
اقتصاد و بازار

شنیداری

پادکست‌ها