اختصاصی: سناتورهای آمریکا خواستار تشدید فشارهای حقوق بشری بر جمهوری اسلامی شدند

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۹/۳۰

اعضای جمهوری‌خواه و دموکرات سنای آمریکا در گفت وگو با خبرنگار ایران اینترنشنال، ضمن ابراز انزجار از اقدامات سرکوبگرانه جمهوری اسلامی، بر تشدید فشارها علیه رژیم ایران و استفاده از همه ابزارهای ممکن و شیوه‌های جدید برای حمایت از خیزش مردم ایران تاکید کردند.

تیم کین، سناتور دموکرات، به آرش علایی، خبرنگار ایران اینترنشنال، گفت: «پس از اخراج ایران از کمیسیون مقام زن سازمان ملل، باید به فکر استراتژی‌های جدید و راه‌های دیگری باشیم تا به روشنی نشان دهیم این رفتار چقدر بد است و مقداری بر آنها فشار بیاوریم تا این اقدامات را متوقف کنند.»

میت رامنی، سناتور جمهوری‌خواه، نیز به خبرنگار ایران اینترنشنال گفت: «آنچه در ایران شاهدش هستیم، رفتار وحشیانه رهبران یک کشور است، و این گونه رفتار‌ها باعث می‌شود جهان به این حکومت به دیدی بسیار منفی بنگرد.»

از سوی دیگر، جان کورنین، سناتور جمهوری‌خواه، به ایران اینترنشنال گفت: «متاسفانه سرکوب گسترده معترضان مسالمت‌آمیز در ایران تعجب‌آور نیست. ایران یک کشور آزاد نیست، بلکه تحت حکومت دین‌سالاری است. برای حمایت از مردم ایران علیه این برخوردهای غیرقابل تحمل، هر چه در توان داریم انجام می‌دهیم.»

مایک راوندز،‌ سناتور جمهوری‌خواه، نیز در مصاحبه با خبرنگار ایران اینترنشنال گفت: «وسعت سرکوب اعتراضات مسالمت‌آمیز در ایران مایه تاسف است، اما وقتی شما چنین رژیمی دارید که علنا احترامی برای جان انسان‌ها قائل نیست و می‌خواهد قدرت را به هر قیمتی حفظ کند، چنین نتیجه‌ای خواهید داشت.»

بیل کسیدی،‌ سناتور جمهوری‌خواه، نیز در مصاحبه با خبرنگار ایران اینترنشنال با اشاره به کشتار مردم معترض ایران توسط جمهوری اسلامی گفت: «رژیم مشروعیت خود را از دست داده و تنها با این ظلم به قوت خود باقی است.»

بیل کسیدی خاطرنشان کرد:‌ «ایران در اروپا اشخاصی را ترور می‌کند و ما می‌دانیم که این کار را انجام می‌دهند.»

او افزود: «من فکر می‌کنم باید یک موضع سخت نه در برابر مردم ایران، که مردمی بزرگ و باورنکردنی هستند که به پارس‌ها و مادها بر می‌گردند، بلکه علیه دولتی که دیگر نماینده آن مردم نیست و در عوض به نیروی سرکوب تبدیل شده، وجود داشته باشد.»

در همین حال، مارکو روبیو، سناتور جمهوری‌خواه آمریکا، به‌ خبرنگار ایران‌اینترنشنال گفت: «رژیم ایران از سوی معترضان مسالمت‌آمیز احساس خطر می‌کند. این یک رژیم آخوندی است. من فکر می‌کنم آن‌چه که جالب‌ترین چیز برای مشاهده است، اختلافات میان روحانیون است.»

او خاطرنشان کرد:‌ «تعداد فزاینده‌ای از روحانیون شیعه، که البته من هیچ‌کس را در میان آن‌ها «میانه‌رو» نمی‌نامم، شروع به اظهار این عقیده کرده‌اند که جامعه ایران باید بازتر و شفاف‌تر باشد و مردم حق ابراز وجود داشته باشند. خواهیم دید که آیا این روند ادامه دارد یا خیر.»

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
چشم‌انداز با سیما ثابت
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید