محکومیت جهانی تصمیم طالبان در منع ورود دختران به دانشگاه‌ها

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۹/۳۰

تصمیم وزارت آموزش عالی افعانستان در منع ورود دختران به دانشگاه‌ها با محکومیت گسترده جهانی همراه شد و مقامات مختلف این تصمیم را نقض آشکار حقوق زنان افغانستان و باعث دور شدن این کشور از مسیر توسعه خواندند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، تصمیم طالبان در منع ورود دختران به دانشگاه‌ها را «بسیار نگران‌کننده» خواند و گفت: «تصورش هم بسیار سخت است که یک کشور چگونه می‌تواند بدون مشارکت زنان و تحصیلات آنها به توسعه دست یابد و چالش‌های خود را برطرف کند.»

رابرت وود، معاون سفیر آمریکا در سازمان ملل، نیز گفت: «تا طالبان به حقوق همه مردم افغانستان، به ویژه زنان، احترام نگذارد، نمی‌تواند عضوی مشروع از جامعه جهانی محسوب شود.»

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، نیز گفت دولت ایالات متحده راه‌های مختلف پاسخگو کردن طالبان را در ارتباط با نقض حقوق زنان بررسی خواهد کرد.

باربارا وودوارد، سفیر بریتانیا در سازمان ملل، نیز این تصمیم طالبان را «محدودسازی فاحش حقوق زنان و یک ناامیدی عمیق و بزرگ برای تک تک دانشجویان دختر افغانستانی» خواند و گفت طالبان با این اقدام افغانستان را یک گام دیگر از استقلال و رفاه دور کرد.

طالبان با استناد به احکام شریعت اسلامی، علاوه بر منع تحصیلات دانشگاهی زنان، آنان را از حضور در بسیاری از مشاغل منع کرده است. زنان افغانستان همچنین علاوه بر اینکه از سرتاپا ملزم به پوشش اجباری هستند، از رفتن به مکان‌های عمومی مانند پارک‌ها و سالن‌های ورزشی نیز منع شده‌اند.

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
خبرها
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید