سفر زلنسکی به واشینگتن: تاکید بایدن بر ادامه حمایت آمریکا از آزادی اوکراین

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۹/۳۰

ولودیمیر زلنسکی در اولین سفر خود به آمریکا از زمان آغاز جنگ روسیه علیه این کشور، با جو بایدن دیدار کرد و در نشستی خبری از حمایت‌های آمریکا و جامعه جهانی از کشورش قدردانی کرد. جو بایدن نیز بر ادامه حمایت‌های آمریکا از اوکراین در برابر تجاوز روسیه تاکید کرد.

جو بایدن چهارشنبه در نشست خبری مشترک با ولودیمیر زلنسکی در کاخ سفید گفت: «آمریکا هرگز از حمایت خود از آزادی اوکراین در برابر حمله وحشیانه روسیه دست برنخواهد داشت و به همراه متحدان و شرکای خود به ارسال کمک به این کشور ادامه خواهد داد.»

بایدن با اشاره به ادامه کمک‌های آمریکا به اوکراین از آغاز حمله‌های روسیه، خاطرنشان کرد که آمریکا یک بسته کمک امنیتی جدید به ارزش یک میلیارد و ۸۵۰ میلیون دلار به اوکراین ارائه خواهد کرد.

بایدن تاکید کرد اقدام آمریکا در ارائه سامانه‌های موشکی پاتریوت به اوکراین موجب افزایش تنش‌ها منجر نخواهد شد، زیرا این سامانه یک سامانه دفاعی است.

رییس‌جمهوری آمریکا گفت: تقویت پدافند هوایی، آتشبار توپخانه‌ای، نیروهای زرهی و قوای مهمات اوکراین تمرکز اصلی آمریکا و متحدانش است. در طول جنگ اوکراین، ایالات متحده با درنظر گرفتن نظر همه کشورهای عضو ناتو و برای حفظ اتحاد آنها، از ارائه تسلیحاتی همچون موشک‌های دوربرد به اوکراین خودداری کرده است.

بایدن با محکوم کردن روند فزاینده حمله‌های روسیه به زیرساخت‌های غیرنظامی اوکراین گفت که پوتین در تلاش است از زمستان به عنوان یک سلاح علیه مردم این کشور استفاده کند.

او تاکید کرد: «آمریکا و متحدانش به ارسال کمک‌های اضطراری خود برای فعال نگه داشتن زیرساخت‌های اوکراین ادامه خواهند داد.»

زلنسکی نیز در این نشست خبری مشترک از حمایت‌های آمریکا و جامعه جهانی از کشورش در برابر تجاوز روسیه قدردانی کرد و گفت: «برای مردم آمریکا صلح آرزو می‌کنم و امیدوارم بزرگ شدن فرزندانتان را ببینید، زیرا ما که جنگ را تجربه می‌کنیم و کودکانمان در حال کشته شدن هستند، معنای واقعی صلح را درک می‌کنیم.»

رییس‌جمهوری اوکراین خاطرنشان کرد: «برای چگونگی افزایش فشارها بر روسیه، به رییس‌جمهوری آمریکا پیشنهادهای خود را ارائه کردم. توان نظامی اوکراین در ماه‌های آینده افزایش خواهد یافت، اما مردم اوکراین باید به سلامت از زمستان کنونی عبور کنند.»

زلنسکی گفت: ارائه سامانه‌ موشکی پاتریوت از سوی آمریکا به اوکراین، قدرت دفاعی اوکراین را در برابر تجاوزهای روسیه در حد چشمگیری افزایش خواهد داد.

رییس‌جمهوری اوکراین همچنین در سخنرانی خود برای کنگره آمریکا رابطه ایران و روسیه را «کمک یک تروریست به تروریست دیگر» توصیف کرد و گفت: «روسیه برای سیاست نسل‌کشی خود یک متحد پیدا کرد: ایران»

او افزود: «پهپادهای مرگبار ایران به تهدیدی علیه زیرساخت‌های حیاتی اوکراین تبدیل شده‌اند. اگر اکنون آنها را متوقف نکنیم، زمانی می‌رسد که آنها به سایر متحدانمان نیز حمله کنند.»

ولودیمیر زلنسکی پیش از عزیمت به آمریکا اعلام کرده بود که با هدف تشکر از کمک‌های آمریکا به کشورش در جنگ روسیه و همچنین مذاکره در جهت تقویت قابلیت‌های دفاعی اوکراین به واشینگتن سفر می‌کند.

در همین حال، خبرگزار رویترز به نقل از دو فرد مطلع نوشت که دولت بایدن قصد دارد تصمیمات جدیدی را با هدف اعمال محدودیت بیشتر بر تامین تجهیزات و فناوری برای گروه نظامی واگنر روسیه اعلام کند.

بلومبرگ نیز به نقل از چند منبع مطلع گزارش داد دولت جو بایدن آماده است تا کنترل‌های صادراتی جدیدی را برای هدف قرار دادن پهپادهای ایرانی و قطعاتشان که روسیه از زمان حمله به اوکراین استفاده کرده، اعلام کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
امروز
خبرها
تار و پود - فصل دوم

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.