تاکید مقامات جهان بر حمایت از خیزش انقلابی ایرانیان و محکومیت سرکوبگری جمهوری اسلامی

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۹/۳۰

با وجود ادامه سرکوب‌ خونین خیزش انقلابی مردم ایران، مقام‌های کشورهای مختلف جهان سیاست‌های سرکوبگرانه جمهوری اسلامی در داخل و رفتارهای بی‌ثبات‌کننده آن در منطقه و جهان را محکوم کرده و بر ادامه حمایت از معترضان ایران تاکید کردند.

ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا، روز سه‌شنبه سرکوب معترضان در ایران به دست ماموران امنیتی را «نفرت‌انگیز» خواند و گفت:‌ «من به طور فزاینده‌ای در مورد رفتار ایران نگران هستم و آنچه آ‌ن‌ها در منطقه انجام می‌دهند بی‌ثبات‌کننده است.»

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، با محکوم کردن بازداشت ترانه علیدوستی گفت: «حکومت ایران با هدف وحشت‌افکنی و سرکوب اعتراضات، هزاران ایرانی، از جمله چهره‌های فرهنگی، روزنامه‌نگاران، دانشجویان، ورزشکاران، وکلا و فعالان حقوق بشر را بازداشت کرده است.»

پرایس گفت: «با وجود اظهارات مقام‌های ایرانی درباره بازگشت به مذاکرات احیای برجام، دولت آمریکا هم اکنون بر رخدادهای خیابان‌های ایران و شهامت مردم و زنان این کشور و نیز موضوع همکاری نظامی همه جانبه جمهوری اسلامی با روسیه تمرکز دارد.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا خاطرنشان کرد: «شراکت نظامی ایران و روسیه نه تنها چالشی علیه اوکراین، بلکه چالشی علیه کشورهای همسایه ایران در منطقه نیز محسوب می‌شود.»

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید، نیز از به حاشیه رفتن مذاکرات احیای برجام همزمان با گسترش اعتراضات در ایران خبر داد و گفت: «در حال حاضر هیچ پیشرفتی در توافق هسته‌ای ایران وجود ندارد و هیچ پیشرفتی هم در آینده نزدیک انتظار نمی‌رود.»

جان کربی افزود: «آمریکا از گفت‌و‌گوهای اتحادیه اروپا با ایران در مورد طیف گسترده‌ای از چالش‌ها استقبال می‌کند، اما توافق هسته‌ای در حال حاضر تمرکز آمریکا نیست.»

از سوی دیگر، گروهی از نمایندگان پارلمان سوئد در پیامی ویدیویی از همه فعالان سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و دانشگاهی خواستند برای سرنگون کردن جمهوری اسلامی با هم متحد شده و تلاش‌های انقلابی خود را سازماندهی کنند.

در همین حال،جمعی از ایرانیان و کنشگران ساکن استکهلم با تجمع مقابل وزارت خارجه سوئد و اجرای هنر اعتراضی، خواستار اخراج دیپلمات‌های جمهوری اسلامی از این کشور شدند.

در حالی که حمایت‌های جهانی از معترضان و تلاش برای گسترش صدای جنبش انقلابی مردم ایران رو به گسترش است، جمهوری اسلامی همچنان بر تشدید سیاست سرکوب و سانسور تاکید دارد. ابراهیم رئیسی، رییس‌جمهور، در جلسه شورای عالی فضای مجازی بار دیگر خواستار راه‌اندازی سریع‌تر اینترنت ملی شد.

این در حالی است که هم زمان با اختلالات گسترده اینترنت در کشور، نت‌بلاکز، سازمان بین‌المللی ناظر بر اینترنت، گزارش داد که دسترسی به اینترنت در سنندج و مناطق اطراف آن در دو روز اخیر مختل شده است.

نت‌بلاکز این گزارش را تایید اظهارات کاربران رسانه‌های اجتماعی درباره قطع اینترنت در اعتراضات و اعتصابات سراسری عنوان کرد.

در همین حال، انسیه خزعلی، معاون رئیسی در امور زنان کشته‌شدن مهسا امینی و معترضان در ایران را «کشته‌سازی» خواند و گفت: «یک صحنه‌سازی است تا احساسات را تحریک کنند.»

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید