اولین پلتفرم ثبت ‌خشونت علیه افراد ال‌جی‌بی‌تی‌کیو ایرانی آغاز به کار کرد

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۹/۲۹

پلتفرم ۲۴ ساعته «همیشه رنگین‌کمان» برای ثبت خشونت علیه افراد ال‌جی‌بی‌تی‌کیو‌پلاس ایرانی آغاز به کار کرد.

شش رنگ (شبکه لزبین‌ها و ترنس‌جندرهای ایرانی) برای حمایت فوری از اعضای جامعه اقلیت‌های جنسی و جنسیتی در برابر خشونت دولتی و سایر انواع خشونت، این پلتفرم را برای ارائه خدمات حقوقی و روان‌شناسی و ثبت موارد نقض حقوق بشر راه‌اندازی کرد.

مشاوران پلتفرم همیشه رنگین‌کمان به‌طور ۲۴ ساعته و در هفت روز هفته، به سوالات مراجعان پاسخ می‌دهند و اعضای جامعه ال‌جی‌بی‌تی می‌توانند به‌طور ناشناس گزارش موارد خشونت را ثبت کنند.

در توضیح عملکرد این پلتفرم آمده است: «شش‌رنگ عاملان این خشونت‌ها را شناسایی و از طریق مراجع بین‌المللی پاسخگو می‌کند. این اطلاعات روی نقشه‌ای که در مرکز پلتفرم است، منتشر می‌شود و در اختیار روزنامه‌‌نگاران، مدافعان حقوق بشر، کمیسیون حقیقت‌یاب سازمان ملل و سایر مراجع بین‌المللی قرار خواهد گرفت.»

بر اساس گزارش شبکه شش رنگ، برخی از افراد جامعه ال‌جی‌بی‌تی در جریان خیزش انقلابی بازداشت،‌ زخمی، ناپدید، شکنجه و حتی کشته شده‌اند.

این شبکه همچنین اضافه کرده است: «جنسیت، هویت و بیان جنسیتی متفاوت این افراد باعث فشار مضاعف بر آنان و خانواده‌هایشان شده است و اعضای این جامعه تحت قوانین جمهوری اسلامی از حداقل حقوق بشر محروم هستند.»

شش رنگ، شبکه لزبین‌ها و ترنسجندرهای ایرانی است که با هدف افزایش آگاهی درباره حقوق جنسی، مبارزه با هموفوبیا (همجنسگراستیزی) و ترنسفوبیا و خشونت علیه زنان همجنسگرا و ترنسجندر، در سال ۱۳۸۹ تشکیل شد.

تمرکز این شبکه بر معضلات درون جامعه ایران، تهیه گزارش از وضعیت جامعه همجنسگرا، دوجنسگرا و ترنس و اینترسکس ایران و آگاهی‌رسانی به خانواده‌ها و کادر بهداشت و درمان و کادر آموزش است.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
خبرها
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید