رییس کل دادگستری استان البرز: یک زندانی در جریان اعتراض و درگیری زندان مرکزی کرج جان باخت

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۹/۲۷

فاضلی هریکندی، رییس کل دادگستری استان البرز از جان باختن یک زندانی در جریان اعتراض زندانیان و درگیری در زندان مرکزی کرج خبر داد و علت مرگ او را «پرتاب سنگ از سوی زندانیان دیگر» خواند.

او افزود: «چند نفر از زندانیان نیز زخمی شدند که ۲ نفر از آنها به بیمارستان اعزام شده‌اند.»

بر اساس گزارش‌های رسیده، زندانیان بندهای دو، سه و چهار زندان مرکزی کرج در اعتراض به اقدام مسئولان زندان برای اجرای حکم اعدام شماری از زندانیان با عنوان «محکومان مواد مخدر» که زندانیان معتقدند احتمالا در میان آن‌ها معترضان بازداشتی گمنام حاضر باشند، اعتراض کردند و علیه خامنه‌ای و جمهوری اسلامی شعار دادند.

در همین حال، سعید اقبالی، زندانی سیاسی، صبح شنبه ۲۶ آذر با دستور حفاظت اطلاعات زندان رجایی‌شهر کرج از بند سیاسی به سلول انفرادی منتقل شد و سعید اقبالی در اعتراض به این انتقال، اعتصاب غذا کرد.

در پی انتقال سعید اقبالی به سلول انفرادی و اعتصاب غذای او، سارا مرآتی، مادر این فعال حقوق بشر زندانی نیز اعلام کرد که در حمایت از فرزندش اعتصاب غذا می‌کند.

این زندانی سیاسی در حال حاضر در مکانی به سر می‌برد که افراد‌ محکوم به اعدام در آن نگهداری می‌شوند.

او روز جمعه ۲۵ آذر در فایلی صوتی (از تماس تلفنی پخش شده‌اش) از مردم خواست برای توقف اعدا‌م معترضان در ایران خیابان‌ها را خالی نکنند.

اقبالی با ذکر نام شماری از بازداشت‌شدگان خیزش جاری که با خطر اعدام مواجه هستند، تاکید کرد اگر انقلاب مردم در خیابان‌ها ادامه داشته باشد، تنگنایی که جمهوری اسلامی در آن قرار گرفته تنگ‌تر خواهد شد و «دیگر نمی‌توانند عزیزان ما را بکشند.»

این زندانی سیاسی گفت مسوولان زندان، بازداشت‌شدگان اخیر را که به اعدام محکوم شده‌اند، در بندهای مختلف پخش کرده‌اند و «ما عملا از آنها بی‌خبر و نگران اعدامشان هستیم.»

او در ادامه با بیان این که مسوولان زندان مرتبا این افراد را بین بندهای خود و سلول‌های انفرادی محکومان به اعدام جابه‌جا می‌کنند، گفت با این کار «آن‌قدر فشار و ترس و استرس به آنها وارد کرده‌اند که این مساله عملا فرقی با اجرای حکم اعدامشان ندارد.»

اقبالی در صحبت‌های خود هشدار داد که حکومت می‌خواهد بر ناکارآمدی خود سرپوش بگذارد و برای همین، «همچون دهه ۶۰ دست به اعدام می‌زند» اما اگر این اعدام‌ها به این شکل ادامه پیدا کند، با فاجعه‌ای بدتر از دهه ۶۰ مواجه خواهیم بود.

این فعال حقوق بشر در این فایل صوتی، از نگهداری شماری از زنان بازداشت‌شده اخیر در بند هشت زندان رجایی شهر کرج، موسوم به بازداشتگاه وزارت اطلاعات خبر داد و نسبت به وضعیت آنها ابراز نگرانی کرد.

اقبالی در ادامه از شماری از مسوولان زندان رجایی شهر نام برد که در اجرای حکم اعدام محسن شکاری و اخذ اعترافات اجباری از او دخیل بوده‌اند.

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
خبرها
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید