روزنامه عربی القدس: ایران از سه‌ ماه پیش کمک‌ مالی به گروه‌های فلسطینی را قطع کرده

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۹/۲۱

روزنامه عربی القدس به نقل از منابع مطلع در لبنان اعلام کرد که جمهوری اسلامی از حدود سه ماه پیش کمک‌های مالی خود را به برخی از گروه‌های فلسطینی قطع کرده و این گروه‌ها در حال حاضر به دلیل قطع کمک‌های تهران با مشکلات مالی روبه‌رو شده‌اند.

القدس نگفته که کمک‌های مالی ایران به کدام سازمان‌ها قطع شده، اما باور عمومی بر این است که جهاد اسلامی، حماس و جبهه خلق برای آزادی فلسطین اصلی‌ترین دریافت‌کنندگان کمک‌های مالی جمهوری اسلامی در میان گروه‌های فلسطینی هستند.

در این میان، جهاد اسلامی بیش از دو گروه دیگر به کمک‌های مالی تهران وابسته است.

منبع خبری روزنامه القدس به این روزنامه گفته که این گروه‌ها، برای پرداخت دستمزد رهبران و اعضای خود و نیز دیگر فعالیت‌های‌شان به کمک‌های مالی ایران وابسته‌اند.

در این گزارش دلیل قطع کمک‌های مالی جمهوری اسلامی ذکر نشده، اما روزنامه جروزالم پست نوشت که احتمالا خیزش انقلابی مردم ایران دلیل این اقدام بوده است.

به نوشته القدس، قطع کمک‌های مالی جمهوری اسلامی این گروه‌ها را هم در نوار غزه و هم در خارج از سرزمین‌های فلسطینی با مشکلات بسیاری روبرو کرده، تا جایی که در برخی از موارد، این گروه‌ها و رهبران‌شان نتوانسته‌اند قبض‌های آب و برق خود را بپردازند.

همچنین، قطع کمک‌های مالی جمهوری اسلامی می‌تواند رسانه‌های این گروه‌ها را نیز با مشکل روبرو کند.

چندی پیش، وبسایت خبری المانیتور در گزارش‌هایی از نگرانی سازمان‌های فلسطینی از خیزش انقلابی مردم ایران خبر داده بود.

یک منبع سازمان جهاد اسلامی در این زمینه به المانیتور گفته بود که این سازمان به شدت نگران ادامه خیزش انقلابی مردم ایران و تأثیر آن بر کمک‌های مالی و تسلیحاتی جمهوری اسلامی به جهاد اسلامی آزادی فلسطین است.

المانیتور همچنین به نقل از منابعی نوشته بود که سیاستمداران و ناظران فلسطینی خیزش انقلابی مردم ایران را «توطئه غرب» به منظور قطع حمایت ایران از سازمان‌های فلسطینی می‌دانند.

عصمت منصور، یک تحلیلگر ساکن رام‌الله در این زمینه به المانیتور گفته بود که اعتراضات در ایران موجب نگرانی روزافزون گروه‌های نیابتی جمهوری اسلامی در منطقه شده؛ به ویژه که به گفته او، این خیزش انقلابی از سوی گروه‌هایی که با جمهوری اسلامی و گروه‌های نیابتی آن در منطقه دشمن هستند حمایت می‌شود و به منظور «تضعیف رژیم طراحی شده‌اند».

این کارشناس فلسطینی گفته بود که ادامه و گسترش اعتراضات می‌تواند به تضعیف جمهوری اسلامی و به تبع آن، کاهش کمک‌های تهران به گروه‌های فلسطینی بیانجامد.

پربیننده‌ترین‌ها

چشم‌انداز با سیما ثابت
مستند کوتاه - روزنامه‌های مشروطه
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید