تاکید رئیسی بر «مجازات معترضان»؛ تشکر احمد خاتمی از قوه قضاییه برای اعدام محسن شکاری

جمعه ۱۴۰۱/۰۹/۱۸

همزمان با ادامه ابراز خشم و انزجار داخلی و بین‌المللی از اعدام محسن شکاری به عنوان اولین اجرای حکم اعدام در خیزش انقلابی اخیر، احمد خاتمی، امام جمعه تهران، از قوه قضاییه به دلیل اعدام او تشکر کرد. ابراهیم رئیسی هم اعلام کرد «محاکمه و مجازات معترضان»، ادامه می‌یابد.

ابراهیم رئیسی در اولین سخنان خود پس از اعدام محسن شکاری، در جمع خانواده نیروهای حکومتی کشته شده در جریان خیزش انقلابی مردم ایران علیه جمهوری اسلامی گفت که «شناسایی، محاکمه و مجازات» معترضان «با قاطعیت» پیگیری خواهد شد.

او تاکید کرد که این «فضاسازی‌ها تمام می‌شود و باطل از بین می‌رود و حق پایدار خواهد ماند».

احمد خاتمی، امام جمعه تهران و عضو هیات رییسه مجلس خبرگان رهبری نیز با اشاره به اعدام محسن شکاری گفت: «ما تشکر می‌کنیم از قاطعیت قوه قضاییه که در همین روزها اولین اغتشاشگر را به حکم قانون پای چوبه دار فرستاد تا بدانند قانون در این کشور حکم‌فرماست.»

او تاکید کرد که معترضان «می‌خواستند» به «اقتدار پلیس تعرض کنند» و «همه هدف این‌ها از بین بردن اقتدار نظام بود».

اعدام محسن شکاری خشم و انزجار جهانی را به دنبال داشته است. با این حال وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی در پاسخ به اعتراض کشورهای مختلف بار دیگر مدعی شد که جمهوری اسلامی در مقابل اعتراضات «نهایت خویشتنداری» را به خرج داده است.

پیکر محسن شکاری اما صبح جمعه ۱۸ آذر در فضایی به شدت امنیتی در «بهشت زهرا» به خاک سپرده شد.

تصاویر منتشر شده از مراسم تدفین او نشان می‌دهد تنها تعدادی از اعضای خانواده‌ و بستگانش مجاز بوده‌اند در این مراسم حاضر شوند.

پس از اعدام محسن شکاری، جوان معترض ۲۳ ساله، شامگاه پنج‌شنبه ۱۷ آذر مردم در محله‌های مختلف تهران و کرج به خیابان آمدند. معترضان در این تجمعات شعارهایی چون «محسن‌مون رو بردن، جنازه‌ش رو آوردن» سر دادند.

در همین حال گروه جوانان محلات تهران در فراخوانی از مردم خواست برای «خون‌خواهی» محسن شکاری، روز شنبه از ساعت سه بعدازظهر از میدان توحید تا فلکه دوم صادقیه در تهران، راهپیمایی اعتراضی برگزار کنند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
خبر ورزشی
گفت‌وگوی ویژه

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.