سفر رییس‌جمهوری چین به عربستان همزمان با تنش در روابط واشینگتن و ریاض بر سر تولید نفت

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۹/۱۶

همزمان با ادامه تنش در روابط آمریکا و عربستان سعودی، شی جین پینگ، رییس‌جمهوری چین، روز چهارشنبه ۱۶ آذر وارد عربستان خواهد شد و با اعضای شورای همکاری خلیج‌فارس نیز نشست خواهد داشت.

برخی رسانه‌ها از این سفر که از چهارشنبه تا شنبه ادامه خواهد یافت به عنوان «نقطه عطفی» در روابط کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس و چین یاد کردند.

خبرگزاری رسمی عربستان سعودی نیز این سفر را نشان دهنده «افق‌های روشن» در روابط دو کشور خواند.

این سفر در حالی انجام می‌شود که اصرار اوپک‌ پلاس به رهبری عربستان سعودی بر سیاست عدم افزایش تولید نفت، اعتراض آمریکا را به دنبال داشته است.

با وجود این اعتراض، اوپک پلاس هفته گذشته نیز بر سیاست سابق خود تاکید کرد.

در مهر ماه و پس از مخالفت اوپک پلاس به رهبری عربستان سعودی با درخواست واشینگتن برای افزایش تولید و گرفتن تصمیم کاهش تولید روزانه دو میلیون بشکه، جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا، گفت که این تصمیم برای ریاض «عواقبی» خواهد داشت.

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید نیز اعلام کرد از نظر بایدن، باید روابط دو جانبه با عربستان سعودی مورد ارزیابی قرار گیرد.

با این حال خبرگزاری رسمی عربستان سعودی به نقل از «یک منبع مسوول» در وزارت امور خارجه این کشور نوشت که دلیل این تصمیم «صرفا اقتصادی» بوده است.

کاهش تولید نفت اوپک پلاس در حالی انجام شده که یکی از هدف‌های اولین سفر بایدن در مقام ریاست جمهوری آمریکا به خاورمیانه در تیر ماه، افزایش تولید نفت عربستان سعودی بود تا بتواند طیف وسیعی از تحریم‌ها را علیه نفت روسیه در بحبوحه جنگ جاری در اوکراین اعمال کند.

موضوع مقابله با تهدید ایران از جمله موضوعات محوری این دیدارها بود.

سفر رییس جمهوری چین همچنین تنها چند روز پس از عقد قرارداد ۲۷ ساله گازی این کشور با قطر انجام می‌شود.

بر اساس این قرارداد، چهار میلیون تن گاز مایع در سال طی ۲۷ سال به شرکت چینی سینوپک فروخته می‌شود.

جهان‌نما
۲۴ با فرداد فرحزاد
۲۴ با فرداد فرحزاد

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید