خیزش ۱۶ آذر در شهرهای مختلف؛ گسترش تظاهرات به خیابان‌های انقلاب و آزادی تهران

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۹/۱۷

پس از سه روز اعتصابات و اعتراضات سراسری، جنبش انقلابی مردم با وجود حضور سنگین نیروهای سرکوبگر در شهرهای مختلف ایران ادامه داشت و تظاهرات معترضان در پایتخت به خیابان‌های آزادی و انقلاب تهران گسترش یافت.

جوانان محلات تهران در پیامی اعلام کرد: «امشب آزادی را گرفتیم، اما هنوز تا آزادی نهایی باید بجنگیم.»

تهران

گزارش‌ها و ویدیوهای رسیده به ایران اینترنشنال نشان می‌دهد مردم تهران در میدان آزادی تجمع کرده و جمعیت زیادی هم راهی این مکان شدند.

این ویدیوها نشان می‌دهد که ترافیک سنگین در اطراف میدان آزادی تهران تا شامگاه چهارشنبه ادامه دارد و شهروندان صدای بوق ماشین‌های خود را به نشانه اعتراض به صدا درآوردند.

ویدیوهای رسیده به ایران اینترنشنال نشان می‌دهد مردم تهران در حوالی میدان آزادی شعارهایی همچون «به من نگو فتنه‌گر، فتنه تویی ستمگر» و «مرگ بر دیکتاتور» سر دادند.

طبق این ویدیوها، ماموران در حوالی میدان آزادی به سمت تجمعات شبانه مردم تیراندازی کرده و گاز اشک‌آور شلیک کردند.ماموران همچنین مسیر رسیدن به میدان آزادی تهران را بستند تا مردم به آن سمت نروند.

بر اساس گزارش‌ها، دسترسی به اینترنت در تهران به خصوص در خیابان‌های آزادی و انقلاب مختل شده بود.

یکی از مخاطبان با ارسال ویدیویی به ایران اینترنشنال گفت شامگاه چهارشنبه ۱۶ آذرماه، با اینکه ماموران حکومت در میدان آزادی تهران حضور پرتعدادی داشتند، اما مردم همچنان در خیابان تجمع کرده و شعار می‌دادند.

از سوی دیگر، ویدیوها نشان می‌دهد با وجود جو شدید امنیتی، گروهی از معترضان در خیابان انقلاب تهران اقدام به راهپیمایی سکوت کردند.

همچنین ویدیوی رسیده به ایران اینترنشنال نشان می‌دهد که شامگاه چهارشنبه ۱۶ آذرماه، مردم تهران در ایستگاه متروی تئاترشهر فریاد «مرگ بر دیکتاتور» سر می‌دهند.

در همین حال، اعترضات در نقاط دیگر پایتخت نیز ادامه داشت و مردم در محلات مختلف از جمله چیتگر و بلوار اشرفی اصفهانی به خیابان‌ها آمده و پس از سوزاندن سطل‌های زباله، علیه جمهوری اسلامی شعار دادند.

ویدیوی رسیده به ایران اینترنشنال نشان می‌دهد که مسافران یک اتوبوس شهری در تهران، شامگاه چهارشنبه ۱۶ آذرماه شعارهایی چون «مرگ بر خامنه‌ای، لعنت بر خمینی» و «رهبر مسلمینه، نوکر روس و چینه» سر می‌‌دهند.

یکی از مخاطبان با ارسال ویدیویی به ایران‌اینترنشنال خبر داد جمعیتی از مردم تهران با وجود شلیک گاز اشک‌آور به سمت میدان انقلاب حرکت کرده‌اند.

ویدیوی دیگری که در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده است نشان می‌دهد شهروندان یک بنر اعتراضی را که بر روی آن نوشته شده «تا دانشجو بیداره انقلاب ادامه داره»، بر روی پل عابر پیاده در اتوبان حکیم تهران نصب کردند.

اصفهان و نجف‌آباد

ویدیوهای رسیده به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهند با وجود جو ارعاب و سرکوب، گروهی از شهروندان در شهر اصفهان، شامگاه چهارشنبه در خیابان چهارباغ عباسی راهپیمایی سکوت برگزار کردند.

ویدیوی دیگری که به ایران‌اینترنشنال رسیده، نشان می‌دهد معترضان عصر چهارشنبه در نجف‌آباد اصفهان تجمع اعتراضی برگزار کردند و شعارهایی از جمله‌ «فقر، فساد، گرونی، می‌ریم تا سرنگونی» سر دادند.

مشهد

در مشهد نیز مردم در نقاط مختلف شهر شبانه به خیابان‌ها آمدند و شعار «مرگ بر دیکتاتور»‌ سر دادند.

اراک

در پی تجمعات، شعارها و بوق‌های اعتراضی در اراک،‌ شبانه صدای تیراندازی ماموران به گوش می‌رسید.

خوزستان، کارون

ویدیوی منتشر شده در فضای مجازی نشان می‌دهد معترضان در کوت عبدالله، مرکز شهرستان کارون در استان خوزستان، در بامداد چهارشنبه ۱۶ آذر، حوزه علمیه این شهر را آتش زدند.

یاسوج

مردم در تجمعات شبانه در یاسوج در نقاطی از خیابان‌ها آتش برپا کرده‌اند و شعارهایی همچون «امسال سال خونه، سیدعلی سرنگونه» سردادند.

در همین حال، در پی انتشار ویدیویی از یک خودروی به آتش کشیده‌شده در شامگاه چهارشنبه در یاسوج، خبرگزاری ایرنا آن را متعلق به یک آخوند گزارش کرد. اما یک شهروند با ارسال ویدیویی به ایران اینترنشنال گفت که این خودرو متعلق به یکی از اعضای سپاه پاسداران بوده است.

اردبیل

بر اساس ویدیوی رسیده به ایران اینترنشنال، شهروندان اردبیلی در همراهی با دیگر شهرهای ایران شامگاه چهارشنبه تجمع اعتراضی برگزار کردند و در حمایت از علی دایی شعار سردادند.

سنندج، مریوان، قروه

ویدیوی رسیده به ایران اینترنشنال نشان می‌دهد که مردم کانی‌دینار در شهرستان مریوان، شامگاه چهارشنبه ۱۶ آذرماه در خیابان آتش روشن کردند.

ماموران حکومت در سنندج برای بازداشت شهروندان معترض اقدام به جست‌وجوی خانه به خانه در برخی محلات کرده و شماری از مردم را با خشونت با خود بردند.

در قروه نیز گروه‌هایی از شهروندان به خیابان آمده و راهپیمایی اعتراضی برگزار کردند.

خبرها
تیتر اول
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید