ادعای وزیر خارجه ترکیه درباره مذاکره اطلاعاتی با دولت سوریه: «پاکسازی تروریسم» ادامه دارد

شنبه ۱۴۰۱/۰۹/۱۲

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه، گفت مذاکرات بین آنکارا و دمشق در سطح اطلاعاتی انجام شده است. او در عین‌ حال مدعی شد آمریکا و روسیه به قولشان برای «پاکسازی تروریسم» در شمال سوریه و منطقه عمل نکردند؛ بنابراین دولت ترکیه به پاکسازی ادامه خواهد داد.

او روز جمعه در سخنرانی خود در حاشیه «هشتمین مجمع گفت‌وگوی مدیترانه‌ای» در رم، گفت «جنگ ۱۱ ساله سوریه همه را تحت تاثیر قرار می‌دهد» و باید بین اپوزیسیون میانه‌رو و رژیم این کشور سازش وجود داشته باشد.

چاووش‌اوغلو همچنین با تاکید بر این که «گفت‌وگوی سازنده برای بازگشت آوارگان سوری مهم است»، گفت: «باید با رژیم سوریه در مورد بازگشت پناهندگان تعامل صورت گیرد. ما نمی‌توانیم سوری‌های پناهنده را به زور بازگردانیم؛ این بازگشت باید داوطلبانه باشد.»

او در عین حال تاکید کرد دولت متبوعش بدون تبعیض در «مبارزه با سازمان‌های تروریستی» همکاری می‌کند اما امیدوار است رژیم سوریه و بشار اسد نیز بفهمد که «بدون اجماع، صلح و ثبات پایدار در کشور وجود نخواهد داشت».

وزیر امور خارجه ترکیه همچنین گفت آمریکا و روسیه به تعهدات خود مبنی بر دور نگه داشتن «گروه‌های تروریستی پ‌ک‌ک و ی‌پ‌گ در ۳۰ کیلومتری مرزها» عمل نکردند و «تروریست‌ها همچنان در آنجا ایستاده‌اند و به ما حمله می‌کنند».

چاووش‌اوغلو ادامه داد: «باید عملیات پاکسازی این سازمان‌ها را از منطقه ادامه دهیم، همان‌طور که داعش را پاکسازی کردیم. اما در سطح اطلاعاتی نیز با دولت سوریه در تماس هستیم زیرا هدف این سازمان‌های تروریستی تجزیه است که این مساله بر سوریه نیز تاثیر می‌گذارد.»

ادعای چاووش‌اوغلو درباره مذاکره مستقیم با دولت سوریه در شرایطی است که خبرگزاری رویترز به نقل از سه منبع آگاه گفت بشار اسد پیشنهاد دیدار با ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان را رد کرده است.

در این گزارش به نقل از منابع آگاه آمده در شرایطی که آنکارا می‌خواهد بخشی از آواره‌های سوری را به کشورهایشان بفرستد، چنین نشستی می‌تواند اردوغان را در انتخابات پیش‌رو تقویت کند.

گفت‌وگو درباره مذاکرات دو کشور در شرایطی است که حملات دولت ترکیه به مواضع احزاب کرد ادامه دارد.

خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه نیز به تازگی ضمن تاکید بر تداوم مبارزه قاطعانه با کلیه گروه‌های تروریستی، گفت: «مبارزه تا سرنگونی آخرین تروریست ادامه خواهد داشت.»

او همچنین تاکید کرد در عملیات موسوم به «پنجه-شمشیر» تاکنون «۴۹۱ تروریست» کشته شده‌اند.

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
گفت‌وگوی ویژه
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید