بایدن و مکرون احترام خود را به «زنان و جوانان شجاع ایران» ابراز کردند

جمعه ۱۴۰۱/۰۹/۱۱

در حالی که خیزش سراسری ایرانیان علیه جمهوری اسلامی ادامه دارد، جو بایدن و امانوئل مکرون، روسای جمهوری آمریکا و فرانسه، با انتشار بیانیه مشترکی احترام خود را به مردم ایران، به ویژه «زنان و جوانان شجاع» این کشور ابراز کردند.

در این بیانیه مشترک که همزمان با سفر رییس‌جمهوری فرانسه به واشینگتن منتشر شد، آمده است: «روسای جمهوری همچنین احترام خود را به مردم ایران ابراز می‌کنند؛ به ویژه زنان و جوانانی که شجاعانه برای به دست آوردن حقوق بشر و آزادی‌های اساسی که ایران متعهد به اجرای آن بوده ولی در حال نقض آن‌ است، اعتراض می‌کنند.»

این بیانیه مشترک در حالی است که از زمان آغاز خیزش سراسری علیه جمهوری اسلامی، بایدن بارها از مردم ایران در برابر جمهوری اسلامی حمایت کرده و دولت آمریکا نیز تحریم‌هایی را علیه نهادها و اشخاص مسوول در سرکوب این خیزش وضع کرده است.

همچنین در فرانسه، مکرون در دیدار با جمعی از فعالان زن از جمله مسیح علی‌نژاد، روزنامه‌نگار و فعال حقوق زنان، آنچه را در ایران در حال وقوع است «انقلاب» توصیف کرد.

فرانسه همچنین در روند وضع تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه جمهوری اسلامی در ماه‌های اخیر به دلیل سرکوب خیزش مردمی علیه جمهوری اسلامی، مشارکت داشته است.

این در حالی است که جمهوری اسلامی کشورهای غربی را به دست داشتن در این خیزش متهم کرده؛ اتهامی که از سوی کشورهای غربی بارها رد شده است.

از سوی دیگر جمهوری اسلامی بارها سفیران کشورهای غربی در تهران را احضار کرده است. در آخرین مورد، سفیر فرانسه در تهران روز چهارشنبه به وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی احضار شد.

پیش از آن، قانون‌گذاران فرانسه سرکوب معترضان ضد‌حکومتی در خیزش انقلابی ایرانیان را محکوم کردند و از دولت‌های اروپایی خواستند تا در پی قتل مهسا امینی، فشار بیشتری بر تهران وارد کنند.

جو بایدن و امانوئل مکرون همچنین در بیانیه مشترک خود تاکید کردند ایالات متحده و فرانسه مصمم‌اند اطمینان حاصل کنند ایران هرگز نمی‌تواند سلاح هسته‌ای تولید کند یا به آن دست یابد.

این موضع‌گیری در حالی است که مکرون چند روز پیش در گفت‌وگو با رسانه‌های فرانسوی گفته بود چشم‌انداز احیای برجام ضعیف است.

مقام‌های آمریکایی هم بارها اعلام کرده‌اند اکنون تمرکزشان بر خیزش سراسری در ایران است و احیای برجام اولویت دولت بایدن نیست.

رابرت مالی، نماینده ویژه وزارت خارجه ایالات متحده در امور ایران، به تازگی در گفت‌وگو با فارین‌ پالیسی اعلام کرد رییس‌جمهوری این کشور برای استفاده از گزینه نظامی علیه جمهوری اسلامی در صورت شکست مذاکرات با تهران، آماده است.

پربیننده‌ترین‌ها

بررسی بازارها
هت‌تریک با مزدک میرزایی
۲۴ با فرداد فرحزاد

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید