انتقاد افراد دارای معلولیت از «کمک هزینه» ناچیز و افزایش پنج برابری قیمت وسایل توان‌بخشی

جمعه ۱۴۰۱/۰۹/۱۱

همزمان با روز جهانی افراد دارای معلولیت در جهان، فعالان حقوق این شهروندان در ایران بودجه در نظر گرفته شده از سوی دولت برای آنان را «تنها یک کمک هزینه» خواندند.

رسانه‌های ایران هم گزارش‌هایی درباره اعتراض افراد دارای معلولیت به کم بودن مستمری، رعایت نشدن قوانین برای اشتغال این افراد و مناسب نبودن امکانات شهری منتشر کردند.

سازمان ملل متحد روز جهانی افراد دارای معلولیت را در سال ۱۹۹۲ میلادی نامگذاری کرد و از آن زمان تا به حال، هر ساله در روز سوم دسامبر، برنامه‌هایی از سوی مجمع عمومی سازمان ملل اعلام و برگزار می‌شود.

طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت، بیش از یک میلیارد زن و مرد یعنی ۱۵ درصد جمعیت جهان دارای معلولیت هستند.

در کشورهای توسعه‌یافته، افراد دارای معلولیت مستمری دریافت می‌کنند و موسسات مختلفی برای حمایت از آنان وجود دارد.

دشواری‌های زندگی افراد دارای معلولیت در ایران

طبق آمار سازمان بهزیستی ایران، بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار فرد دارای معلولیت در ایران تحت پوشش قرار دارند که حدود ۱۹۵ هزار نفر از آنان از جمعیت سالمند هستند.

مقامات دولت از افزایش ۳۰ درصدی مستمری افراد دارای معلولیت خبر داده‌اند و مبلغ مستمری برای یک فرد دارای معلولیت از ۴۲۰ هزار تومان به ۵۵۰ هزار تومان رسیده است.

در همین حال کامران عاروان، مدیرعامل جامعه افراد دارای معلولیت در ایران، در مصاحبه با روزنامه شرق گفت: «این مبلغ حتی برای انجام کمترین کار برای افراد مستمری‌بگیر بسیار ناچیز است. مسوولان بهزیستی می‌دانند که تنها یک قلم از وسایل توان‌بخشی در سال‌های اخیر تا پنج برابر گران شده است.»

بهروز مروتی، مدیر کمپین حمایت از افراد دارای معلولیت نیز گفت: «تفاوت افراد دارای معلولیت با مددجویان دیگر این است که آنان قانون دارند و در این قانون هم تاکیداتی درباره دریافت مستمری بر اساس حداقل دستمزد سالانه اعمال شده است در حالی‌ که این موارد قانونی و الزامی، بعد از گذشت چهار سال و نیم از زمان تصویب و ابلاغ، عملیاتی نشده‌اند.»

در برخی از قوانین، سهمیه‌هایی برای استخدام افراد دارای معلولیت تعیین شده اما رسانه‌های ایران بارها اعلام کرده‌اند این مصوبات اجرا نمی شوند.

در همین حال خبرگزاری ایسنا خبر داد که حدود ۲۰ هزار دانشجوی دارای معلولیت در مقاطع تحصیلی مختلف دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی کشور مشغول به تحصیل هستند.

بر اساس این گزارش، نبود رمپ، درهای ورودی بزرگ یا اتوماتیک، آسانسور، سرویس‌های بهداشتی برای افراد دارای معلولیت ولیچری و ...، از جمله مشکلاتی هستند که همچنان دانشجویان دارای معلولیت در خوابگاه‌ها و سایر محیط‌های عمومی دانشگاه‌ها، با آنها دست به گریبان هستند.

طبق «قانون حمایت از افراد دارای معلولیت»، سازمان بهزیستی موظف به پرداخت شهریه دانشجویان دارای معلولیت است. با این حال خبرگزاری ایسنا نوشته است که این شهریه‌ها در مواردی به موقع پرداخت نشده و برای این دانشجویان مشکل ایجاد شده است.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
خبرها
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید