کشته شدن یک رهبر جهاد اسلامی و یک عضو شاخه نظامی فتح در کرانه باختری

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۹/۱۰

یک رهبر جهاد اسلامی فلسطین و یکی از نزدیکانش در عملیات نظامی اسرائیل در منطقه جنین در کرانه باختری رود اردن کشته شدند.

به گفته وزارت بهداشت تشکیلات خودگردان فلسطینی، ایمن سعدی ۲۶ ساله، از رهبران محلی سازمان جهاد اسلامی و نعیم جمال زبیدی ۲۷ ساله، از اعضای یگان‌های شهدای الاقصی، شاخه نظامی فتح، دو نفری بودند که در این عملیات با «گلوله ارتش اسرائیل» کشته شدند.

به نقل از منابع محلی گزارش شده است که سعدی، رهبر شاخه نظامی جهاد اسلامی، در اردوگاه پناهندگان فلسطینی جنین بوده که از آن به عنوان پایگاه گروه‌های مسلح فلسطینی استفاده می‌شود.

همزمان ارتش اسرائیل نیز اعلام کرد «دو رهبر مهم» گروه‌های مسلح فلسطینی را در جریان عملیات خود کشته و ۹ نفر دیگر را دستگیر کرده است.

به گفته ارتش اسرائیل، هر دو نفری که کشته شدند قبلا به دلیل جرایم امنیتی در زندان‌های اسرائیل بودند.

یائیر لاپید، نخست‌وزیر اسرائیل، از عملیات ارتش این کشور استقبال کرد و گفت که این دو فلسطینی، حملات تروریستی را در اسرائیل طراحی و اجرا کرده بودند.

هفته گذشته، شبه‌نظامیان فلسطینی در جنین یک جوان اسرائیلی را که در یک بیمارستان محلی تحت درمان بود، پس از مجروح شدن در یک تصادف جاده‌ای در کرانه باختری ربودند.

مذاکرات فشرده‌ای به وسیله تشکیلات خودگردان فلسطین به ریاست محمود عباس انجام شد تا شبه‌نظامیان را متقاعد کند این اسرائیلی را که مشخص نیست مرده یا زنده ربوده شده باشد، برگردانند.

یک مقام ارتش اسرائیل گفت: «از دیدگاه ما، دو راه برای بازیابی این جسد وجود داشت: یا از طریق تشکیلات خودگردان فلسطینی یا از طریق عملیات مسلحانه در شهر، در اردوگاه، که احتمالاً بسیار بسیار خشن بود.»

از ربودن اسراییلی‌ها، چه مرده و چه زنده، قبلاً به عنوان ابزاری برای معامله گروه‌های مسلح فلسطینی با اسرائیل به منظور آزادی بازداشت‌شدگان یا بازگرداندن اجساد فلسطینی‌هایی که در درگیری‌ها کشته شده‌اند، استفاده شده است.

در پی حملات مرگ‌بار علیه اسرائیلی‌ها در بهار گذشته، ارتش اسرائیل بیش از دو هزار عملیات را در کرانه باختری از جمله جنین و نابلس انجام داده است.

بر اساس گزارش سازمان ملل، خشونت‌های اخیر در کرانه باختری رود اردن با بیش از ۱۳۰ فلسطینی کشته‌ شده، بیشترین تلفات را در هفت سال گذشته را داشته است.

پربیننده‌ترین‌ها

گفت‌وگوی ویژه
خبرها
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید