روز جهانی ایذر؛ ۲۵ درصد از مبتلایان در دنیا از دریافت امکانات درمانی محروم‌‌اند

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۹/۱۰

در روز جهانی مبارزه با ایدز اعلام شد حدود ۳۸ میلیون نفر در سراسر جهان با ویروس اچ‌آی‌وی زندگی می‌کنند و ۲۵ درصد آن‌ها به امکانات درمان با دارو دسترسی ندارند. آمار دقیق مبتلایان به ایدز در ایران مشخص نیست اما وزارت بهداشت آمار تخمینی را حدود ۵۳ هزار نفر اعلام کرده است.

روز جهانی ایدز امسال در حالی با شعار بین‌المللی «پایان دادن به نابرابری‌ها» فرا رسیده است که ۲۵ درصد از این ۳۸ میلیون مبتلای به ایدز در جهان، فرصت درمان با دارو را ندارند.

تنها در سال گذشته، ۶۵۰ هزار نفر در سراسر جهان بر اثر این بیماری درگذشتند.

از زمان شروع ابتلا به این ویروس تاکنون حدود ۴۰ میلیون نفر جان خود را از دست داده‌اند.

بر اساس آمارها، منطقه جنوبی آفریقا بیشترین آسیب را از ایذر دیده و همچنین تعداد مبتلایان در شرق اروپا و آسیای مرکزی رو به افزایش است.

حدود ۱۱۰ هزار نوجوان زیر ۱۹ سال در سال گذشته بر اثر عوامل مرتبط با بیماری ایدز جان خود را از دست دادند. در همین حال آنوریتا بینز، معاون یونیسف در حوزه ایدز، اعلام کرده که رکورد سه سال گذشته ابتلای کودکان بی‌سابقه بوده است.

ایدز در ایران

در ایران آمار دقیق مبتلایان به ایدز مشخص نیست اما بهنام عرشی، سرپرست مرکز مدیریت بیماری‌های وزارت بهداشت، گفت که تخمین زده می‌شود حدود ۵۳ هزار نفر به این بیماری مبتلا باشند.

او گفت که ۲۲ هزار نفر از آنها شناسایی شده و تحت درمان قرار دارند.

بر اساس آخرین گزارش وزارت بهداشت ایران، در پایان سال گذشته ۳۱ درصد موارد ابتلا را زنان و ۶۹ درصد آنها را مردان تشکیل می‌دادند.

۴۵ درصد از کل موارد شناخته شده در زمان تشخیص، در گروه سنی ۲۰ تا ۳۵ سال و ۷۳ درصد از کل موارد شناخته شده در زمان تشخیص، در گروه سنی ۲۰ تا ۴۵ سال بوده‌اند.

بر اساس آمار وزارت بهداشت درباره راه‌های انتقال این ویروس، ۱۶/۱ درصد موارد اعتیاد تزریقی، ۵۵/۳ درصد روابط جنسی، ۱/۳ درصد از طریق مادر به کودک و در ۲۷/۳ درصد، راه ابتلا بیان نشده است.

محمدمهدی گویا، رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیردار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، گفته بود که پاندمی کرونا شناسایی مبتلایان اچ‌آی‌وی را کاهش داده چون مراقبت و درمان منظم مبتلایان به دلیل مراجعه نکردن آنها به مراکز بهداشتی تعطیل بوده است.

همچنین بسیاری از کارشناسان هشدار داده‌اند محدودیت‌های حکومت برای استفاده از روش‌های پیشگیری از بارداری و جلوگیری از توزیع رایگان وسایل پیشگیری از بارداری در مراکز بهداشت برخی نقاط، باعث افزایش ابتلا به ایدز خواهد شد.

پربیننده‌ترین‌ها

خبر ورزشی
خبر ورزشی
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید