ادعای قطر در واکنش به گزارش‌ ایران‌اینترنشنال: با جمهوری اسلامی همکاری امنیتی نکردیم

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۹/۱۰

علی الانصاری، وابسته رسانه‌ای قطر در آمریکا، در مصاحبه با فاکس‌نیوز و در واکنش به گزارش ایران‌ اینترنشنال از فایل افشا شده سخنان جانشین فرمانده بسیج، همکاری امنیتی دوحه با جمهوری اسلامی را در جهت ایجاد محدودیت برای ورود تماشاگران ایرانی به استادیوم‌ها، رد کرد.

الانصاری به فاکس نیوز گفت: «هیچ هماهنگی امنیتی‌ای بین قطر و ایران در مورد محدودیت‌های ورود به مسابقات برای دارندگان بلیت جام جهانی وجود ندارد.»

او همچنین اظهارات قاسم قریشی، جانشین رییس سازمان بسیج سپاه پاسداران را که به تازگی در یک فایل صوتی افشا شده، رد کرد و با این حال گفت: «مقام‌های قطری با مقام‌های هر ۳۲ کشور [حاضر در جام جهانی فوتبال] در مورد ایمنی و امنیت تیم‌های ملی هماهنگ شده‌اند.»

پیش‌ از این، گروه هکری بلک‌ریوارد فایل صوتی دیدار قاسم قریشی، جانشین سازمان بسیج با گروهی از خبرنگاران بسیجی را در اختیار ایران‌اینترنشنال قرار داد که در آن اعلام می‌شود جمهوری اسلامی لیست تمام مسافران ایرانی دارای بلیت‌های جام جهانی را از قطر درخواست و از همکاری این کشور ابراز رضایت کرده‌ است.

بر اساس این فایل صوتی که در پی هک خبرگزاری فارس به دست آمده، قریشی در نشست با بسیجی‌ها در روز سه‌شنبه ۲۴ آبان همچنین می‌گوید قطر قول داده بود مانع حضور افراد مد نظر جمهوری اسلامی از جمله خبرنگاران ایران‌اینترنشنال در جام جهانی شود.

قریشی در این فایل افشا شده می‌گوید: «گروه‌های مخالف ایرانی در خارج از کشور روی جام جهانی سرمایه‌گذاری کرده و پنج هزار و ۳۰۰ بلیت خریده‌اند.»

او در ادامه می‌گوید: «بچه‌ها بررسی کردند و [فهمیدند] بیش از ۵۰۰ عدد از این پنج هزار و ۳۰۰ بلیت را منافقین (در ادبیات جمهوری اسلامی برای نام بردن از سازمان مجاهدین خلق از این واژه استفاده می‌شود) شناخته‌‌شده خریده‌اند. یا سابقه دارند یا افرادی که اینجا مشکلات حاد داشتند و رفتند. مابقی هم وضع بهتری ندارند.»

عبارت «‌بچه‌ها بررسی کردند» تایید این نکته است که قطر پیرو خواست حکومت ایران، لیست خریداران بلیت را در اختیار جمهوری اسلامی قرار داده است.

دوحه همچنین در هماهنگی با جمهوری اسلامی، مانع از حضور خبرنگاران ایران‌اینترنشنال در قطر به منظور گزارش بازی‌های جام جهانی از محل این رویداد بزرگ ورزشی شد.

به گفته جانشین فرمانده بسیج، قطر به ایران قول داده بوده برای افرادی که جمهوری اسلامی وجود آنان را «مضر» تشخیص می‌دهد، ویزا صادر نکند و اعلام کرده که «شما اسم بدهید، ما حل می‌کنیم».

در روزهای گذشته گزارش‌های مختلفی از برخورد نیروهای امنیتی قطری با معترضان ایرانی در جریان مسابقات فوتبال جام جهانی قطر منتشر شد.

تیم ملی جمهوری اسلامی با وجود تبلیغات گسترده حکومت، با شکست در برابر تیم‌های آمریکا و انگلیس، نتوانست از گروه خود صعود کند و پس از حذف از جام جهانی، به ایران بازگشت.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

چند چند
خبرها
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید