حمایت دانشجویان ۲۰۰ شهر جهان از خیزش علیه جمهوری اسلامی با وجود تداوم بازداشت‌ها در ایران

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۹/۱۰

در حالی که بازداشت دانشجویان معترض در ایران از سوی نیروهای امنیتی ادامه دارد، دانشجویان و دانشگاهیان در ۲۰۰ شهر جهان از خیزش ایرانیان علیه جمهوری اسلامی حمایت کرده‌اند. همزمان ۱۴۶ تن از استادان دانشگاه گیلان خواستار لغو احکام انضباطی دانشجویان معترض شدند.

گزارش‌های منتشر شده در روز پنج‌شنبه ۱۰ آذر حاکی از آن است که امیرحسین قربان‌حسینی، دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر دانشگاه علم و صنعت، روز دوم آذر بعد از مراجعه به دفتر پیگیری وزارت اطلاعات بازداشت شده است.

کانال تلگرام دانشجویان متحد نیز از بازداشت دو دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی کردستان به نام‌های آیدین غفاری و شایان پاداش خبر داد.

همچنین روز چهارشنبه کانال تلگرام شوراهای صنفی دانشجویان کشور گزارش داده بود علی ابراهیمی، دانشجوی رشته فلسفه دانشگاه تهران، از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان تهران بزرگ منتقل شده است.

این کانال تلگرامی روز جمعه خبر داد ۱۴۶ تن از استادان دانشگاه گیلان در نامه‌ای به رییس این دانشگاه، خواستار لغو احکام انضباطی دانشجویان معترض شده‌اند.

در نامه این استادان دانشگاه آمده است: «مصرانه لغو احکام صادره و مجازات کلیه دانشجویان مذکور را قبل از پایان ترم جاری خواستاریم تا به اين وسیله امکان بازگشت این جوانان به فضای علمی دانشگاه فراهم شده و اعضای هیات علمی دانشگاه نیز با روحیه بهتری به تدریس و تحقیق ادامه دهند.»

همزمان با فشارها بر دانشجویان ایران اما دانشجویان و دانشگاهیان ایرانی‌تبار ۲۰۰ شهر جهان روز چهارشنبه با برگزاری تجمعاتی از خیزش انقلابی مردم ایران علیه جمهوری اسلامی اعلام حمایت کردند.

دانشجویان دانشگاه مک‌گیل کانادا، دانشگاه تورنتو، دانشگاه کلمبیای نیویورک، دانشگاه لایپزیک، دانشگاه کالیفرنیای جنوبی در لس‌آنجلس، دانشگاه سپینزا شهر رم، دانشگاه پلی‌تکنیک براونشوایگ و بوخوم آلمان و چالمرز گوتنبرگ، از جمله این دانشجویان بودند.

وزیر نوآوری، علوم و صنایع کانادا هم در حمایت از فراخوان تجمع توسط انجمن دانشگاهیان ایران برای آزادی گفت: «ما در کنار دانشجویان، زنان، دختران و همه ایرانیانی هستیم که برای آزادی‌های اولیه علیه رژیم می‌جنگند.»

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
خبرها
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید