شورای ملی مقاومت لبنان در برابر اشغالگری ایران:‌ انتخاب رییس‌جمهوری ما در چنگ تهران است

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۹/۰۹

گسترش نفوذ جمهوری اسلامی در لبنان. این ادعای علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی است که گرچه بیروت تاکنون واکنش رسمی‌ای به آن نشان نداده، اما «شورای ملی مقابله با اشغالگری ایران در لبنان»، این موضع رهبر جمهوری اسلامی را محکوم کرد و آن را نشانه آشکار دخالت تهران در لبنان دانست.

خامنه‌ای روز شنبه گذشته بار دیگر لبنان را میدان نفوذ ایران خواند و گفت که سیاست فعال جمهوری اسلامی در لبنان، سوریه و عراق، منجر به شکست طرح آمریکا در این کشورها شده است.

دولت لبنان هنوز هیچ گونه واکنشی نسبت به این اظهارات رهبر جمهوری اسلامی از خود نشان نداده است.

نخستین واکنش لبنانی به این اظهارات اما از سوی «شورای ملی مقابله با اشغالگری ایران» در لبنان نشان داده شد.

این شورا در کنفرانس خبری به اظهارات خامنه‌ای واکنش نشان داد و گفت که انتخاب ریاست جمهوری لبنان در چنگ ایران قرار گرفته است.

شورای لبنانی خطاب به نمایندگان پارلمان این کشور اعلام کرد: «پس از هفت تلاش نافرجام برای انتخاب رییس‌جمهوری، نشانه‌های خستگی در چهره شما نمایان است. دلیل این شکست این است که لبنان در اشغال ایران قرار دارد و این تنها دیدگاه گروه ما نیست.»

شورای ملی مقابله با اشغالگری ایران در لبنان در کنفرانس خبری گفت: «کسانی را که استقرار ۱۰۰ هزار جنگجو و ۱۰۰ هزار موشک و باز گذاشتن مرز میان سوریه و لبنان را به دستور ایران اشغالگری ندانند، نمی‌بخشیم.»

این شورا در ادامه تاکید کرد: «همچنین کسانی را که اظهارات خامنه‌ای مبنی بر عملی شدن گسترش انقلاب ایران به لبنان، عراق و سوریه را دلیلی آشکار بر اشغالگری ایران ندانند، نمی‌بخشیم. اینها همه دلایل اشغالگری هستند.»

مخالفان حزب‌الله لبنان، گروه مورد حمایت جمهوری اسلامی در این کشور، این موضع تهران و خامنه‌ای را دلیلی آشکار می‌دانند مبنی بر این که جمهوری اسلامی اجازه انتخاب رییس‌جمهوری در لبنان، بدون ویژگی‌های اعلام شده از سوی حزب‌الله از جمله شرط حمایت وی از مقاومت را نخواهد داد.

به گفته رسانه‌های لبنانی، «محور مقاومت» یکی از برگ‌های ایران در گسترش نفوذ استراتژیک جمهوری اسلامی در منطقه است.

اما آنچه بیش از همه تعجب تحلیلگران را بر انگیخته، این است که این بار خود خامنه‌ای شخصا سیطره جمهوری اسلامی بر شماری از کشورهای عربی را اعلام می‌کند. شاید به این دلیل که او رژیمش را به دلیل خیزش انقلابی علیه جمهوری اسلامی، متزلزل می‌بیند.

پربیننده‌ترین‌ها

خبر ورزشی
خبرها
اقتصاد و بازار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید